Muž, ktorý je často označovaný za „krstného otca AI“, odchádza z Google, pričom vyjadruje obavy z toho, čo nástup „skutočnej“ umelej inteligencie dokáže vo svete napáchať. Na tému upozornil portál The Guardian.

Obáva sa nástupu umelej inteligencie

Reč je v tomto prípade o mužovi menom Geoffrey Hinton, ktorý spolu s jeho kolegami v roku 2018 získal Turningovu cenu. Táto cena je považovaná, respektíve často označovaná ako Nobelova cena informatiky, pretože predstavuje najdôležitejšie ocenenie v tomto odbore.

Ako ďalej upozorňuje The Verge, Hinton aktuálne ľutuje, že svojim celoživotným dielom prispel k vývoju umelej inteligencie až do takej miery, že nedávno opustil spoločnosť Google, aby mohol slobodne a bez žiadnych obmedzení hovoriť o rizikách umelej inteligencie.

Hinton sa podľa jeho vlastných slov utešuje aktuálne „výhovorkou“, že ak by to neurobil on, urobil by to niekto iný. Tým samozrejme naráža na svoju prácu, ktorá viedla k súčasnému pokroku v oblasti umelej inteligencie.

Geoffrey Hinton; Zdroj: Eviatar Bach/Wikimedia

V rozhovore pre New York Times prezradil, že Google ho do služby povolal ešte pred 10 rokmi, pričom až do nedávna bol spokojný s tým, ako sa spoločnosť stará o vývoj umelej inteligencie. Prvé problémy však nastali po spustení nového Bingu s podporou AI.

Znepokojil ho nástup Bingu s AI

Keď spoločnosť začala začleňovať chatbota do svojho vyhľadávača, začal sa znepokojovať. Varoval pritom, že „niektoré riziká chatbotov s AI sú poriadne desivé,“ pričom tiež upozornil, že nás táto technológia môže predstihnúť a tiež je možné ju zneužiť na nekalé účely.

Podľa Hintona aktuálne táto technológia môže byť zneužitá na vytvorenie veľmi efektívnych „spamovacích robotov, prípadne umožní autoritatívnym vodcom manipulovať so svojimi voličmi.“

Výsledkom zneužívania tejto technológie by mohol byť svet zamorený falošnými správami, obrázkami a textom, pričom už nebude možné rozlíšiť od toho, čo je pravda a čo sú falošné správy a dezinformácie.

V budúcnosti by sa však mohlo podľa Hintonta pokojne stať, že umelá inteligencia bude inteligentnejšia ako ľudia.

„Dospel som k záveru, že tento druh inteligencie je výrazne odlišný od ľudskej inteligencie. Je to akoby ste mali 10 000 ľudí a vždy keď sa jeden človek niečo naučí, automaticky to vie aj zvyšok ľudí. Vďaka tomu môžu chatboti vedieť oveľa viac ako, ktorýkoľvek človek,“ uviedol.

Hinton však nie je jediný, ktorý sa obáva nástupu tejto technológie. Nedávno sa do konfliktu dostal Elon Musk so spoluzakladateľom Google, Larrym Pageom, pretože podľa Muska Page nebral bezpečnosť AI dostatočne vážne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú