Vývoj umelej inteligencie napreduje rýchlym tempom, no napriek značným pokrokom sa má táto technológia ešte čo učiť. Google sa v tomto technologickom odvetví taktiež značne angažuje a jeho umelá inteligencia patrí k tým doposiaľ najlepším. Výsledky inteligenčného testu v podaní čínskych vedcov však tohto softvérového giganta zrejme nepotešia. 

So stále väčšími pokrokmi vo vývoji umelej inteligencie dokáže získavať čoraz viac poznatkov a schopností, vďaka ktorým sa neustále zdokonaľuje. Ako však odhadnúť, aké IQ takáto technológia dosahuje? Vedci z Čínskej akadémie vied ešte v roku 2014 zostavili špeciálnu metodiku na meranie inteligenčného kvocientu umelej inteligencie.

Umelá inteligencia Googlu sa neustále vyvíja

Pomocou tohto spôsobu zistili, že umelá inteligencia Google vyhľadávača v tom období dosahovala IQ 26.5. Spomedzi testovaných prehliadačov sa umiestnil na prvom mieste a hneď za ním bolo Baidu s IQ 23.5. Týmto testovaním si prešiel Google vyhľadávač aj minulý rok a oproti posledným výsledkom si výrazne polepšil, keď výsledky odhalili IQ 47.28. Rovnako ako predtým, aj tentokrát patrí umelá inteligencia tohto softvérového giganta k tým najlepším. Napriek tomuto titulu je jej IQ nižšie ako u 6-ročného dieťaťa, ktorého priemerný inteligenčný kvocient by mal dosahovať hodnotu 55.5.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia rozpoznala aj sexuálnu orientáciu ľudí. Stačilo jej k tomu len veľmi málo

Ďalšie miesta za Google vyhľadávačom obsadil s IQ 32.92 Duer z Číny či Bing od Microsoftu s IQ 31.98. Siri z dielne Apple skončilo najhoršie, nakoľko jeho inteligenčný kvocient je na úrovni len 23.94. Nedávno zverejnený výskum však prináša aj mnoho pochybností. Vedci totiž pri teste skúmali schopnosti bežne dostupného vyhľadávača, kde nie je využívaná najlepšia umelá inteligencia, ktorú Google vlastní.

Pochybnosti nad metodikou testovania

V publikovanej vedeckej práci tiež nie sú zverejnené detailné testy, ktoré čínski výskumníci pri skúmaní schopností umelej inteligencie vykonali. Výsledky testovania a pokrok Googlu v zdokonaľovaní umelej inteligencie je obdivuhodný, no nejasnosti ostávajú najmä okolo spôsobu, akým bolo IQ skúmané.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú