Spotreba elektromobilov závisí od mnohých premenných, ako poveternostné podmienky alebo vonkajšia teplota. Dosiahnuť rovnaké podmienky na testovanie je preto veľmi náročné. Jediným spôsobom je poslať všetky testované vozidlá na cesty spoločne. Presne to urobili novinári z portálu InsideEVs Italy a Motor1. Výsledkom je porovnanie diaľničnej spotreby najnovších elektromobilov na trhu a výsledky sú pomerne prekvapivé.

Vozidlá jazdili spoločne na diaľničnom okruhu Grande Raccordo Anulare (GRA) v okolí mesta Rím. Na tejto diaľnici je maximálna rýchlosť obmedzená na 130 km/h a určité úseky sú obmedzené iba na 110 km/h. Celý testovaný okruh bol dlhý68,2 km.

Tradične hustá premávka v okolí hlavného mesta Talianska ale mala za následok, že nie vždy sa dalo ísť maximálnymi povolenými rýchlosťami. Všetky vozidlá jazdili so zapnutou klimatizáciou na 22 stupňov Celzia. Pre čo najvyššiu presnosť merania boli všetky vozidlá vybavené monitorovacím GPS systémom a v každom sa nachádzal iba vodič.

Najlepšiu spotrebu dosiahol najlacnejší model

Testu za zúčastnilo 10 modelov rôznych značiek. Jedná sa o tie najčerstvejšie novinky na trhu a vodiči s nimi jazdili po diaľnici až do 5 % kapacity batérie. Autá s najdlhším dojazdom obhájili svoje postavenie. Ide totiž o luxusné vlajkové modely s obrovskými batériami.

Elektromobily zapojené do testu diaľničného dojazdu:
  • Ways U5
  • BMW i7
  • Kia Niro EV
  • Mercedes EQE
  • MG 4
  • Polestar 2
  • Renault Megane E-Tech
  • Skoda Enyaq Coupe
  • Smart #1
  • Volkswagen ID.Buzz

Omnoho zaujímavejší je ale pohľad na priemernú spotrebu. V tomto smere najlepšie obstál hatchback MG MG4, ktorý by mal tento rok prísť aj na slovenský trh. Veľmi dobre obstál aj Renault Megane E-Tech, ktorý dosiahol spotrebu tesne nad 17 kWh/100 km, čo je na diaľničné pomery mimoriadne priaznivé.

Diaľničný dojazd elektrického MG4 na úrovni 350 km je veľmi priaznivý a vzhľadom na to, že ide o najlacnejší elektromobil v tomto porovnaní, ide zrejme o najlepší elektromobil v pomere cena/dojazd.

„Na plný plyn“ je dojazd ešte nižší

Pokles diaľničného dojazdu v porovnaní s WLTP hodnotami je pri testovaných elektromobiloch relatívne zanedbateľný, respektíve akceptovateľný. Tak isto majú pri jazde vo vyšších rýchlostiach na diaľnici vyššiu spotrebu aj autá so spaľovacími motormi. Problém pre elektromobily sú už ale rýchlosti nad rámec maximálnej povolenej rýchlosti u nás. Neobmedzene však môžu motoristi jazdiť napríklad v Nemecku.

Na obrázku sa nachádza VW ID.4 GTX počas jazdy maximálnou rýchlosťou na nemeckej diaľnici a počas nabíjania.
FonTech

My sme vyskúšali spotrebu elektromobilu na nemeckej diaľnici pri jazde „na plný plyn“ a výsledky prekvapili. Na diaľnicu sme sa vybrali s VW ID.5 GTX s výkonom 300 koní, ktorý má maximálnu rýchlosť obmedzenú na 185 km/h. Samozrejme aj v tomto prípade zohrala svoju úlohu hustejšia premávka.

Ak by sme mali úplne prázdnu diaľnicu a naozaj by sme mohli ísť väčšinu trasy na plný plyn, na jedno nabitie by sme dokázali prejsť maximálne 170 km. Aj to by sme museli mať auto nabité na 100 % a jazdiť by sme museli do úplného vybitia.

Ako ale ukázala prax, na plný plyn to v bežnej premávke nonstop proste nejde. Prvých 50 km na nemeckej diaľnici oveľa lepšie odráža realitu. So spotrebou 36,6 kWh/100 km by sme dokázali prejsť 210 km, čo je oproti udávanému WLTP dojazdu menej než polovica.

Nielen diaľnica, ale aj zima robí pri elektromobiloch svoje

Pri predmetnom teste dojazdu určite zohralo svoju úlohu aj chladnejšie počasie. O nástrahách zimy pre elektrické auto sme sa takisto presvedčili na vlastnej koži pri dlhodobom teste Renault Megane E-Tech.

Mário Šimovič/FonTech

Zatiaľ čo v lete sme dosiahli dlhodobú spotrebu približne 20 kWh/100 km, v zime bola o niečo vyššia – 24,2 kWh/100 km. Prevažnú časť jázd tvorili diaľnice. Dôkazom toho je aj nájazd cez 4 000 km za mesiac.

Po diaľnici sme pritom jazdili rýchlosťami 120-130 km/h, v zime jednoducho elektromobil „žerie“ viac. Palubný počítač tak v zime ukazoval dojazd pri plnom nabití okolo 240-250 km. Oproti letnému dojazdu je to pokles o 50 km, čo nie je až také kritické.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú