Drony sa prekvapivo rýchlo stali prakticky neoddeliteľnou súčasťou moderných armád a ich letectva, i keď väčšinou fungujú ako samostatné kategórie. Počas bojov zohrávajú množstvo rôznych úloh a to od obrany, ofenzívy cez záchranné akcie až po prieskum. Keď sa ale začali tieto stroje vo väčšom používať, k čomu došlo práve na Ukrajine po invázii Ruska, nikto nepredpokladal, že sa stanú aj psychologickou zbraňou, na ktorej použitie upozorňuje CNN.

Nečakaná efektivita psychologického boja

Vďaka novému, ešte nedávno nepredvídanému využitiu dronov si vyslúžili prezývku „dračie drony“ a to kvôli plameňom, ktoré rozosievajú po bojisku. Špeciálne vybavené drony presnejšie vypúšťajú na pozície nepriateľských jednotiek roztavený kov, ktorý je zmesou oxidu železa a hliníkového prachu, známeho ako Termit.

Táto zmes je schopná dosahovať veľmi vysokú teplotu, avšak jej úloha na bojisku nie je ani tak ničivá, ako je predovšetkým psychologická, tvrdí analytik zbrojárskeho priemyslu Nicholas Drummond. Termit je schopný prepáliť aj rôzne kovy a to vrátane ocelí, avšak pri „dávkovaní“ pomocou dronu pravdepodobne nič také neurobí a miesto toho len zapáli suché oblasti.

Rozhodne ale funguje ako psychologická zbraň, ktorá vytvorí na bojisku chaos a potenciálne vystraší nepriateľské jednotky. Porovnateľná môže byť legendárna sovietska Kaťuša. Tieto raketomety síce mali o poznanie ničivejší efekt, avšak neboli veľmi presné a pomáhali do značnej miery vydesením, prekvapením a demoralizovaním nepriateľa.

Tanky má ochrániť guma

Brániť sa pred dronmi je ťažké a armády experimentujú s rôznymi metódami, z ktorých jednou sú aj gumené rohože. Tie sa objavili na nových ruských tankoch a majú byť lacnou alternatívou k doterajším ochranným prvkom, ako boli napríklad veľké oceľové klietky. Tie zhoršovali výhľad z vozidla a počas boja sa rozpadávali, pričom ich nahradenie vyžadovali technický zásah. Či však budú gumené rohože stačiť je zatiaľ otázne.

Zakázaný nie je

Použitie termitu Ukrajinou nepredstavuje vo vojne žiadnu novinku a v skutočnosti sa jeho použitie datuje už do čias Druhej svetovej vojny, pričom medzinárodnými zákonmi jeho použitie proti vojenským cieľom zakázané nie je. Použitie ohňa je celkovo značnou súčasťou vojen a to obzvlášť v regiónoch s lesmi, kde je možné zapáliť porast a využiť tak požiar ako zbraň, či už pri ofenzíve alebo počas obrany.

Do prevádzky vstupujú neustále nové drony, pričom jedným z najnovších prírastkov je kvadrokoptéra s protitankovými raketometmi RPG-18 zo sovietskej éry. Dron pri testovaní obstál dobre, aj keď pri operáciách na dlhé vzdialenosti môžu nastať problémy s nosnosťou raketometu, pretože váži 2,6 kg, čo môže byť pre dron problematické. Napriek tomu môže byť toto zariadenie čoskoro nasadené na bojisku, najmä pri operáciách krátkeho doletu, kde bude odpaľovať protitankové rakety z vyšších nadmorských výšok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú