Vedci z University of Massachusetts Amherst zistili, že soľné močiare v severovýchodných oblastiach USA ukladajú uhlík ekvivalentný emisiám približne 10 miliónov automobilov. Táto schopnosť zachytávať uhlík z atmosféry robí z močiarov jedno z najúčinnejších prírodných riešení na zmiernenie klimatických zmien. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Štúdia publikovaná v Journal of Geophysical Research: Biogeosciences využila nový spôsob kvantifikácie uhlíkových zásob v týchto ekosystémoch. Výskumníci použili tzv. Normalized Difference Water Index (NDWI) zo satelitných snímok na presné určenie vzťahu medzi úrovňou vody, vitalitou vegetácie a schopnosťou močiarov ukladať uhlík,

Ako soľné močiare zadržiavajú čoraz viac uhlíka

Unikátna vlastnosť soľných močiarov spočíva v ich neobmedzenej kapacite na ukladanie uhlíka. „Úžasné na týchto močiaroch je, že neprestanú ukladať uhlík – neplnia sa,“ vysvetlila hlavná autorka štúdie Wenxiu Teng. Ako sa hladina morí zvyšuje v dôsledku topenia ľadovcov, močiare sa vertikálne rozširujú a zachytávajú ďalšie vrstvy sedimentov bohatých na uhlík.

UMass Amherst

Vedci odobrali 410 vzoriek pôdy z 19 lokalít medzi Long Island Sound a zálivom Maine. Porovnaním týchto vzoriek so satelitnými dátami dokázali presne určiť podmienky, pri ktorých močiare najefektívnejšie zachytávajú uhlík.

Skrytá hrozba

Hoci močiare fungujú ako efektívne prírodné úložiská uhlíka, vedci upozorňujú, že narušenie týchto ekosystémov môže mať katastrofálne následky. „Ak by došlo k degradácii močiarov v dôsledku klimatických zmien alebo lokálnych environmentálnych vplyvov, mohli by sa zmeniť na obrovské zdroje emisií uhlíka,“ varuje Brian Yellen, geológ a spoluautor štúdie.

Pohľad na stromy v močarisku
Pixabay

Ak sa totiž uhlík uložený v močiaroch uvoľní späť do atmosféry, môže významne prispieť k zrýchleniu globálneho otepľovania. Preto je dôležité nielen chrániť tieto ekosystémy, ale aj využiť ich potenciál pri riešení klimatických výziev. „Mnohí sa spoliehajú na technologické riešenia na odstránenie uhlíka z atmosféry, ale tu máme prírodný mechanizmus, ktorý funguje efektívne už dnes,“ dodáva Yellen.

Tento výskum prináša nový pohľad na význam pobrežných ekosystémov a ich úlohu v boji proti klimatickej zmene. Ak sa močiare zachovajú a efektívne využijú, môžu zohrávať kľúčovú úlohu v budúcnosti našej planéty.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP