Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nový administrátor NASA, ktorý prišiel spolu s administratívou nového prezidenta Spojených štátov Joea Bidena, sa vyjadril, že UFO môžu predstavovať aj mimozemské technológie, informuje Futurism. Bill Nelson však, hoci sám letel do vesmíru a dnes riadi najväčšiu vesmírnu agentúru na svete, na túto tému nie je práve ten najväčší odborník.

Má tajné informácie?

Bill Nelson je bývalý senátor a vo vesmíre sa ocitol raz, ešte v roku 1984 na palube amerického Raketoplánu. Od astronautov si vtedy vyslúžil prezývku „balast“, teda „záťaž“, keďže išlo o politika, ktorému sa báli odborníci zveriť dôležité experimenty.

Ako píše University of Virginia, Nelson sa počas online rozhovoru vyjadril, že sa zhováral s armádnymi pilotmi, ktorí pozorovali UFO. „Ich radar to zamerali. Nevedia čo to je. My nevieme čo to je. Dúfame, že to nie je nepriateľ na Zemi, ktorý má takéto technológie.“

NASA/Flickr

Bill Nelson sa následne spýtal niekoľko básnických otázok o pôvode života a o tom, či sme vo vesmíre sami. Podľa jeho slov je však zrejmé, že nemá k dispozícii žiadne špeciálne informácie a ide čisto len o jeho presvedčenie a vieru.

Skrývajú sa v paralelných svetoch?

Tam sa však Bill „Balast“ Nelson nezastavil a vo svojich teóriách pokračoval ďalej, pričom naznačil, že sa môže civilizovaný život skrývať v paralelných vesmíroch a je organizovaný tak, ako my.

Keďže otázky zadávali študenti, padla aj tá najdôležitejšia otázka, ktorá sa však UFO až tak netýkala – či má administrátor NASA radšej Star Wars alebo Star Trek. Diplomaticky odpovedal, že má rád obe série, pretože prišli v ten správny čas, keď bol záujem o vesmír vysoký.

Stefan Keller/Pixabay

„Teraz to všetko premieňame na realitu,“ dodal Nelson, pričom poukazoval na program Artemis, v rámci ktorého sa Spojené štáty snažia dostať na Mesiac prvú ženu a celkovo naň prinavrátiť ľudskú prítomnosť, neskôr aj natrvalo.

Apollo povstáva z popola

Program Artemis je v podstate novodobý program Apollo, avšak tentoraz založený aj na spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou, Kanadou a ďalšími krajinami. A kým astronauti programu Apollo strávili na Mesiaci len hodiny, celkovo dni, cieľom Artemis je vybudovať na Mesiaci trvalú ľudskú prítomnosť rovnako, ako na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Aj keď projekt čelí rôznym problémom, jeho prvá misia sa konečne blíži. Artemis I však mala letieť už tento rok, čo sa nestane. Podľa portálu SPACE NASA tento let odložila až na február budúceho roku a raketa SLS, ktorá len pred pár dňami dostala kozmickú loď Orion za 24 miliárd, si tak ešte chvíľu počká.

Druhý stupeň rakety SLS a kozmická loď Orion, ktorá neskôr ponesie nielen amerických astronautov k Mesiacu. Zdroj: Terry White/NASA

Šancu tak dostala ešte väčšia raketa Starship, ktorú v Texase vyvíja spoločnosť SpaceX a podľa Muska môže byť z technického hľadiska pripravená na prvý orbitálny let už budúci mesiac. Chýba však povolenie of Federálneho leteckého úradu a nie je jasné, ako dlho môže získanie licencie trvať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú