V posledných týždňoch sme svedkami divadla, ktoré na nočnej oblohe predvádza kométa Neowise. Sledovať ju však dokázal aj astronaut zo stanice ISS, čoho výsledkom je úchvatné 4K video, na ktoré upozornil portál The Verge. Nezaháľali ale ani Slováci.

Ak si sa posledné dni díval smerom ku hviezdam, možno si mal šťastie a bol si svedkom neobyčajného vesmírneho divadla v hlavnej roli s kométou Neowise.

Hovoríme tu o najjasnejšej kométe za posledných 13 rokov, ktorú môžeme dokonca pozorovať aj voľným okom.

4K video priamo zo stanice ISS

Pozornosti neunikla ani astronautovi zo stanice ISS. Presne 5. júla, keď stanica letela ponad Stredný východ, zachytil kométu Bob Behnken, ktorý bol mimochodom jeden z členov posádky Crew Dragon spoločnosti SpaceX. Kométa sa mu pred očami objavila na krátky čas počas východu Slnka.

Samozrejme, Behnken si toto úchvatné divadlo nenechal pre seba a z okna stanice ISS vytvoril sériu fotografií. Tých sa neskôr ujal britský grafik Seán Doran, ktorý pravidelne spracováva snímky vesmírnej agentúry NASA. Výsledkom je tak skutočne zaujímavé video, ktoré zachytáva kométu v reálnom čase a v 4K rozlíšení.

Kométa neunikla ani pozornosti Slovákov

Okrem stanice ISS kométu neprehliadali ani Slováci. Na sociálnych sieťach môžeme vidieť množstvo úžasných príspevkov s kométou Neowise, ktorej formálne označenie je C/2020 F3. Nižšie vidno pekné zábery z Kalvárie v Nitre, nad kostolom v Žehre či Budatínskou Lehotou.

Kométa NEOWISE a UNESCO kostol v Žehre#neowise #neowisecomet #zehra #unesco #slovakia

Gepostet von fotoslovensko.sk am Samstag, 11. Juli 2020

Ak by si chcel pozorovať kométu aj ty, pozri si náš článok, v ktorom zistíš, kde a kedy ju môžeš sledovať.

Nezabúdaj, že pozorovanie bude možné len do augusta. Potom sa už Neowise vzdiali od Slnka až nakoniec zmizne z nášho dohľadu a naša generácia ju už neuvidí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom