Bývalý zamestnanec spoločnosti Uber upozornil na nekalé praktiky svojho bývalého zamestnávateľa. Po poskytnutí dôkazov o jeho nevoľnostiach dostal výpoveď.

Bývalý zamestnanec spoločnosti Uber, Ryan Kelly, upozornil na nekalé praktiky svojho zamestnávateľa portál Business Insider. Incidenty, ktoré opísal, sa udiali v decembri 2017. V tom čase testoval Uber svoje autonómne vozidlá a Ryan pracoval na pozícii bezpečnostného jazdca.

Jazdci boli nútení najazdiť toľko testovacích kilometrov ako je to len možné. Situácia bola taká vypätá, že si nemohli urobiť ani prestávku na sprchu. Zastavenie testovacieho vozidla by znamenalo viac ako hodinu strávenú reštartovaním testu a vylaďovaním chýb, čo by v konečnom dôsledku znížilo celkový počet najazdených testovacích kilometrov.

Agresívne brzdenie malo ďalekosiahlejšie následky

Uber v tom čase riešil agresívne brzdenie svojich vozidiel, čo v dlhodobom dôsledku zanechalo na jazdcoch následky. Kelly popísal svoj vtedajší stav, ktorý zahŕňal rozmazané videnie a žalúdočné problémy. Kvôli agresívnemu brzdeniu vozidiel jeho hlava v dôsledku týchto manévrov neustále narážala do opierky na hlavu. Podobné problémy zažívali jeho kolegovia, no vedenie nechcelo o ich problémoch ani len počuť.

Jazdci boli obvinení bezpečnostným manažérom Robom Shoupom zo simulovania. Údajne si svoje problémy vymýšľali, aby sa vyhli práci. Jedného dňa však Kelly odišiel z práce skôr a po tom, čo ho manželka donútila ísť k lekárovi a zistil zarážajúcu vec. V dôsledku dolhodobých nárazov hlavy mu boli diagnostikované podobné symptómy ako zažívajú vodiči pri ľahších haváriách.

Po upozornení na svoj stav dostal vyhadzov

Na druhý deň doniesol na oddelenie ľudských zdrojov spoločnosti výsledky elektromagnetickej rezonancie ako dôkaz a poskytol tiež tvrdenie Shoupa o simuláciách svojho stavu. Asi o mesiac neskôr bol Kelly vyhodený. HR oddelenie spoločnosti Uber podalo vysvetlenie, že jeho vyhodenie bolo na základe nerešpektovania značky STOP. Kelly toto tvrdenie odmietol s tým, že mu dokonca nebolo poskytnuté video, ktoré tento incident zachytáva.

Uber sa bráni a tvrdí, že po tom, čo Kelly incident poprel, neskôr svoje tvrdenie zmenil a priznal sa. Svoje počínanie údajne oľutoval v snahe získať svoje miesto späť. Vo vyjadrení prostredníctvom e-mailu líder tímu autonómnych vozidiel priznal chyby, ktoré spoločnosť v minulosti urobila, no zároveň tvrdí, že spoločnosť urobila krok vpred.

Každopádne by sa mal Uber naozaj zo svojich chýb poučiť, aby sa podobné incidenty v budúcnosti neopakovali a aby jeho zamestnanci neboli viac znevýhodňovaní.

„Náš tím neustále preukazuje silný záväzok vybudovať kultúru založenú na bezpečnosti, transparentnosti a neustálom zlepšovaní v každom aspekte nášho vývoja autonómnych vozidiel. Hoci sme v minulosti urobili nejaké chyby, sme optimistickí, že zmeny, ktoré sme urobili za posledných 9 mesiacov odrážajú druh kultúry, ktorú chceme v ATG podporiť.“ Eric Meyhofer, líder tímu autonómnych vozidiel spoločnosti Ubber.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom