Taxislužba Uber je médiami skloňovaná čoraz častejšie. Milovaná, ale aj nenávidená alternatíva ku klasickým taxíkom momentálne nezažíva práve najľahšie obdobie.

Podľa najnovšieho odhalenia totiž Apple poskytoval Uberu prístup k zadným dvierkam, cez ktoré mohol nahrávať obrazovky iPhonov a pristupovať k mnohým ďalším citlivým informáciám.

Z desiatok tisíc aplikácií práve Uber

Každá aplikácia pre iPhone/iPad disponuje rôznymi právami, pomocou ktorých môže napríklad aktivovať fotoaparát alebo Apple Pay. Kým tieto práva sú k dispozícii aj bežným vývojárom, existuje jedno, ktoré dostal iba Uber. Volá sa „com.apple.private“ a podľa bezpečnostného experta ho používa takmer výhradne iba Apple, teda vývojárom aplikácií tretích strán toto povolenie neudeľuje. Teda až na Uber, ktorý ho ako jediná aplikácia z testovaných desiatok tisíc dostala.

Tvrdí, že ho nepoužíval

Nenechaj si ujsť
Londýn vidí v Uberi hrozbu a zruší ho. 40 tisíc vodičov možno príde o prácu

Vedenie taxislužby ale tvrdí, že Uber povolenie nepoužíval a kód bol vlastne iba akýmsi pozostatkom pre renderovanie máp zo staršej aplikácie pre Apple Watch. Apple nám dal toto povolenie, pretože rané verzie Apple Watch neboli schopné primerane zvládnuť úroveň vykresľovania máp v aplikácii Uber,“ povedala zástupkyňa spoločnosti Uber, Melanie Ensign, pre Business Insider. „Nasledujúce aktualizácie Apple Watch a našej aplikácie túto závislosť odstránili a spolupracujeme s Apple na úplnom odstránení API.“

Majú Apple a Uber špeciálny vzťah?

Bezpečnostní experti sú však k tvrdeniu Uberu skeptickí a nie sú istí, či mu môžeme dôverovať. CEO spoločnosti Apple a bývalý CEO Uberu boli veľmi dobrí kamaráti, o čom svedčí aj ich stretnutie v roku 2015. Nie je teda vylúčené, že Apple Uberu udeľoval takéto špeciálne povolenie iba vďaka dobrému vzťahu. Uber však bol za kontroverzné praktiky kritizovaný už niekoľkokrát. Nielenže mnohé mestá jeho prevádzku postupne zakazujú, ale zavaril si aj softvérovým nástrojom Greyball. Ten bol používaný predovšetkým pre oklamanie orgánov miestnej správy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom