Elektromobily zažívajú v poslednej dobe obrovský rozmach, avšak nad ich požiarmi, ktoré nie sú ojedinelé, visí množstvo otáznikov. Najnovšie to potvrdila zvolávacia akcia automobilky Hyundai, pri ktorej má byť skontrolovaných viac ako 77 000 elektromobilov Kona pre prípad možných požiarov, informuje InsideEVs.

Aktualizácia 12.10.2020 o 13:22

Portálu Yonhap News sa vďaka zdroju blízkemu automobilke Hyundai podarilo zistiť, že zvolávacia akcia sa bude týkať nielen vozidiel v Južnej Kórei, ale rovnako aj v Európe, USA a ostatných krajinách. Celkovo sa tak jedná o 25 564 vozidiel v Južnej Kórei, viac ako 11 000 Severnej Amerike, viac ako 37 000 v Európe a približne 3000 v ostatných krajinách.

Pôvodný článok
Horiace elektromobily Kona

Jeden z prvých prípadov horiaceho elektromobilu Kona sa stal ešte minulý rok v júli, kedy auto explodovalo v garáži, okamžite ho zachvátili plamene a zostalo úplne zničené. Ani po roku nie je tento prípad uzavretý, no podľa úradu Transport Canada je za požiar zodpovedná batéria elektromobilu.

Tento rok sa stala podobná situácia aj v Južnej Kórei, avšak tentokrát Kona vzbĺkla počas nabíjania. Podľa Car and Driver je už celosvetovo zaznamenaných 13 požiarov (až 11 z nich v Južnej Kórei), pričom zdroj požiarov nie je doposiaľ vôbec známy.

Zvolávacia akcia

Juhokórejská vláda vydala zvolávaciu akciu na všetky elektromobily Kona v Južnej Kórei, ktoré boli vyrobené v tejto krajine v období od septembra 2017 do marca 2020. Juhokórejské ministerstvo dopravy v spolupráci s automobilkou Hyundai uviedli ako dôvod možnosť požiaru vozidla. Celkovo sa jedná až o 25 564 vozidiel.

Prečítaj si tiež
Slovensko stále nie je pripravené. Hasičom chýba presný postup pri hasení elektromobilu a nevieme čo s poškodenými batériami

Hyundai sa dohodol s dodávateľom batérií LG Chem, že si rozdelia náklady zvolávacej akcie, ktoré budú zahŕňať aktualizáciu softvéru a výmenu batérie. Juhokórejská automobilka uviedla, že akcia je proaktívnou reakciou na podozrenie z výrobnej chyby, ktorá mohla prispieť k spomínaným požiarom.

Počet predaných modelov Kona sa celosvetovo pohybuje už v státisícoch. Zatiaľ nie je jasné, či sa podobná zvolávacia akcia bude konať aj v Európe, automobilka však už podala žiadosť o zvolávaciu akciu v USA po komunikácii s Americkým národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky (National Highway Traffic Safety Administration – NHTSA).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom