Trh s kryptomenami v súčasnosti zažíva turbulentné časy a po dlhom trende rastu prišla korekcia a strmý pád Bitcoinu. Ten ešte minulý týždeň na okamih podliezol dôležitú hranicu 30 000 dolárov a dostal sa na svoje 5-mesačné minimum, pričom aktuálne už jeho hodnota opätovne pomaly rastie.

FonTech.sk v súvislosti so zvýšenou volatilitou kryptomien oslovil štvoricu odborníkov zo Slovenska i Českej republiky, ktorých sme sa opýtali, čo za súčasným poklesom stojí, či je aktuálne dobrý čas na nákup kryptomien a kde vidia cenu Bitcoinu na konci roka.

Na otázky pre FonTech.sk reagovali: 

  • Dávid Stancel – Technický riaditeľ spoločnosti Fumbi, zakladateľ Blockchain Slovakia, lektor na Ekonomickej Univerzite v Bratislave
  • Milan Letocha – zakladateľ magazínu Kryptoguru.cz, špecialista na ťažbu kryptomien
  • Pavol Lupták – etický hacker a zakladateľ Nethemba s.r.o., spoluzakladateľ Hacktrophy s.r.o., hackerspaceu Progressbar, Paralelní Polis, Paralelná Polis. Momentálne perpetual traveler venujúci sa projektu Liberation.travel
  • Karel Fillner – zakladateľ webu www.btctip.cz a výkonný riaditeľ Invictus mining s.r.o., dlhoročný propagátor Bitcoinu a kryptomien
1. Čo spôsobilo súčasný pád kryptomien a ako dlho podľa Vás aktuálny stav potrvá?

FonTech.sk

Kryptomeny sú notoricky známe svojou volatilitou, a to špeciálne v období nasledujúcom periódu silného rastu, akú sme videli v posledných mesiacoch. Celý trh mnohonásobne narástol a je preto prirodzené, že časť investorov realizuje svoje zisky a nastáva korekcia.

Korekcia je vždy, ako aj teraz, umocnená výpredajmi vystrašeného retailu, ktorý panikári častokrát na základe nezmyselných tweetov Elona Muska či iných správ. Očakávam, že toto obdobie potrvá nanajvýš ešte pár mesiacov, kedy by sme sa mali dostať opäť do rastovej fázy.

FonTech.sk

Krypto komunita sa veľa prikláňa k poklesu Bitcoin kvôli Elonovi Muskovi za jeho tweety a Číne, ktorá teraz tvrdo ide po ťažiaroch. Ja osobne si myslím, že išlo o klasický cyklus, kedy hodnota bitcoinu bola na svojom cyklickom vrchole a muselo sa otestovať dno. Keď sa pozrieme na aktuálny kurz bitcoinu, tak tu uvidíme päť pokusov o prerazenie cenovej hladiny 30 000, vždy ako sa cena dostala pod 30-tisíc, tak tam bol veľký hlad po nákupe.

Aktuálne sa objavili viaceré pozitívne správy – Elon Musk napríklad znovu uvažuje o adopcii pre platbu vozidiel značky Tesla (má ale určité podmienky), Salvador uznal Bitcoin akú oficiálne platidlo a chystá dospelým občanom darovať 30 USD, rovnaký krok zvažuje aj Paraguaj a hlavne, Jack Dorsey chystá iniciatívu The B World. Týchto pozitívnych správ je naozaj veľa a hlavné je, že samotná celosvetová ekonómia sa spamätáva po pandémii. V závere si teda myslím, že najhoršie je za nami.

FonTech.sk

Za pádom je zrejme viacero dôvodov, Čína zakázala (už X-krát krypto, teraz sa už reálne vypínali mineri), štáty koordinovane bojujú proti kryptomenám (FATF, travel rule,..).

FonTech.sk

Skúsme sa najskôr opýtať, čo spôsobilo predchádzajúci nárast ceny bitcoinu a kryptomien. Bitcoin počas prvých pár mesiacov roka veľmi rýchlo dosiahol hodnôt vyše 60-tisíc dolárov a ten rast bol natoľko rýchly, že otázka neznela či, ale kedy a ako hlboko sa dostane korekcia, ktorá bola nevyhnutná. Či sa zastaví na 50, 40-tisícoch alebo 30-tisícoch dolárov.

V súčasnej dobe sa zdá, že je 30 000 dolárov celkom dobrým supportom, a tak ako obvykle nás zrejme čaká relatívne nudné leto, v ktorom by nemalo dochádzať k výraznejším prepadom, ale ani nárastom ceny.

Samozrejme, je to len hrubý odhad na základe dát z minulých rokov, nedá sa to brať ako predikcia. Ak mám odpovedať všeobecne, tak stav „prepadu“ podľa mňa nepotrvá  dlho, len sa cez leto nedá čakať nejaký enormný nárast. Ak teda neprijme Bitcoin aké zákonné platidlo napríklad Kanada. :)

2. Je podľa Vás správny čas na nákup Bitcoinu alebo by ste momentálne s investíciami radili počkať?

FonTech.sk

Takýto masívny výpredaj, aký sme videli pri bitcoine a kryptomenách obecne, je určite skvelou príležitosťou na nákup pre tých, ktorí rozumejú trhovým cyklom a ideálne aj kryptomenám všeobecne. Bežným retailovým investorom odporúčam však skôr dokupovať v menšom a pravidelne.

FonTech.sk

Hneď na začiatku si musíme položiť otázku, o aký typ investora ide. Ak je to typ, ktorý chce rýchlo zarobiť za pár dní, tak týmto ľuďom by som radšej radil, nech si naštudujú základné informácie okolo bitcoinu, pretože druhý typ investora, ktorý sa na svoju investíciu pozerá z dlhodobého hľadiska, má tieto základné informácie naštudované.

Preto sa viac prikláňam k investorom, ktorý má tieto informácie naštudované a rovno by som odpovedal, že čas pre nákup bitcoinu je vždy, keďže jeho priemerná hodnota neustále rastie. Bitcoin musíme brať ako celoživotné investíciu pre svojich potomkov alebo na príjemný dôchodok.

FonTech.sk

Áno, skoro vždy je dobrý čas na nákup krypto.

FonTech.sk

Vôbec nikomu by som neradil tzv. časovanie trhu a vyčkávanie na základe tipov z facebookových skupín, že sa cena bitcoinu ešte tento rok pozrie napríklad  pod 20 tisíc dolárov. Áno, môže sa to stať. Alebo sa tiež nikdy nedočkáte.

Ak neberiete bitcoin ako krátkodobú špekuláciu, tak skrátka vychádzajte z toho, že za rok, za dva, za päť rokov, bude vzhľadom ku všetkým predpokladom a vlastnostiam cena s najväčšou pravdepodobnosťou niekoľkokrát vyššia a nemá zmysel špekulovať, že oproti dnešku môže cena o pár tisíc klesnúť.

3. Kde vidíte cenu Bitcoinu na konci roka?

FonTech.sk

Myslím, že hranica niekde okolo 80 000 dolárov môže byť reálna. Zároveň verím, že v dlhodobom horizonte bitcoin dosiahne aj na šesť cifernú sumu.

FonTech.sk

Aby som pravdu povedal, tak v poslednom čase sa tejto problematickej otázke dosť vyhýbam, pretože, ako hovorí sám Kicom (pozn. zakladateľ populárneho YouTube kanálu o kryptomenách): „Všetci vieme h*vno.“

Aktuálne začína pribúdať pozitívnych správ, ale ako sa už ukázalo mnohokrát v minulosti, bitcoin dokáže neustále prekvapovať. Osobne si myslím, že do konca roka je tu určitý potenciál, že by mohol prekročiť hranicu 65 000 USD, prípadne, a to už naozaj špekulujem, aj 100 000 USD.

FonTech.sk

Budem rád, keď sa dostane nad 50-tisíc, ale nebránim sa žiadnym optimistickým odhadom.

FonTech.sk

Konkrétne predikcie odo mňa nečakajte. Robil som ich v minulosti a samozrejme to boli len odhady a možno aj zbožné priania, niekedy to vyšlo, inokedy nie. Nikto na svete vám ani zďaleka aspoň približnú cenu bitcoinu v strednodobom horizonte nemôže dať.

Ale keby som si mal staviť, tak aspoň zhruba predpokladám nárast záujmu o bitcoinn a kryptomeny v závere tohto roka, a tým aj cenu vyššiu než je dnes, s trochou šťastia aj nové ATH. Berte to však s rezervou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom