Vesmír zatiaľ nemá ani len 14 miliárd rokov, avšak podľa novej štúdie, zverejnenej v žurnále Nature, si dokážu obrovské exoplanéty podobné Zemi zachovať podmienky vhodné pre život až neuveriteľných 80 miliárd rokov. Podľa vedcov sú skvelými kandidátmi pre hľadanie mimozemského života – a to vonkoncom nie len toho primitívneho.

Zem ju už stratila

Podľa Axios vo vesmíre vznikli obrovské skalnaté exoplanéty (nazývané tiež ako super-Zeme) s primitívnou atmosférou. Tú si zachovali práve vďaka tomu, že sú obrovské a majú tak oveľa silnejšiu gravitačnú silu. V mnohých prípadoch môžu o atmosféru prísť kvôli silnému žiareniu materskej hviezdy, avšak existujú veľmi nádejné výnimky.

Tie sa nachádzajú v dostatočnej vzdialenosti od hviezdy, ktorú obiehajú a zachovávajú si primárnu atmosféru pozostávajúcu najmä z vodíka a hélia, vysvetľuje Interesting Engineering. Jej hustota však dosahuje, v porovnaní s tou zemskou, až 100 až 1 000-násobnú hodnotu, vďaka čomu sa v nej môže nachádzať aj voda v kvapalnom skupenstve a teda vhodné podmienky pre život.

ESO/L. Calçada/Úprava redakcie

Dôležitý je ale fakt, že podľa počítačových simulácií si dokážu túto atmosféru udržať až do 80 miliárd rokov. Momentálne dostupné dáta pritom naznačujú, že sa len do vzdialenosti 1 000 svetelných rokov od Zeme nachádza až 30 000 super-Zemí, ktoré môžu byť ideálnymi kandidátmi pre hľadanie života. Napríklad aj pomocou Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktorý dokáže spektroskopiou rozoznávať konkrétne molekuly a látky v atmosférach exoplanét.

Je ťažké ich nájsť

Problémom však je, že exoplanéty ľudstvo objavuje pozorovaním hviezd a poklesu ich jasu, ktoré takéto objekty pri obiehaní spôsobujú. Čím ďalej sa planéta od hviezdy nachádza, tým problematickejšie takéto pozorovanie je. Hviezdy majú navyše oveľa kratšiu životnosť a pre dosiahnutie veku 80 miliárd rokov vedci navrhujú úplne inú formu existencie takýchto planét.

Super-Zeme sa môžu počas svojho života odpútať od hviezdy a opustiť takýto hviezdny systém, zväčša narušením obežných dráh iným objektom alebo vzájomným vplyvom planét v mladom systéme, ktorého orbity nie sú dostatočne stabilné. Takáto vyvrhnutá exoplanéta putuje tmavým vesmírom a zachováva si podmienky vhodné pre život desiatky miliárd rokov.

Denis Bajram/University of Geneva

Obývajú ich civilizácie?

Podľa ďalšej novšej štúdie mohli pokročilé mimozemské civilizácie použiť takéto planéty ako gigantické kozmické lode s účelom kolonizácie ďalších hviezdnych systémov, píše Interesting Engineering. Takáto teória je síce naďalej trochu pritiahnutá za vlasy a dokonca navrhuje, že planétu odpútala od materskej hviezdy samotná civilizácia – energia potrebná na čosi také, by však bola skutočne enormná.

Nové poznatky o možnosti života veľkých exoplanét až do 80 miliárd rokov jej však predsa len dodávajú na dôveryhodnosti a predovšetkým otvárajú astronómom nové možnosti pozorovania a hľadanie známok života, či už pokročilého, alebo primitívneho.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP