Astronómovia hlásia po najnovších pozorovaniach hotové tsunami gravitačných vĺn. Zaznamenali ich o poznanie viac než naposledy a podarilo sa im identifikovať aj ich pôvod, za ktorým stoja tie z najsilnejších kozmických udalostí, informuje Science Alert.

Nárast o takmer 15 %

Kým počas predchádzajúceho merania zaznamenali astronómovia pomocou experimentu LIGO v priemere 1,5 udalosti emitujúcej gravitačné vlny týždenne, to sa zmenilo počas ďalšieho pozorovania, ktoré prebiehalo od novembra 2019 do marca 2020.

V tomto prípade sa podarilo zaznamenať približne 1,7 udalosti týždenne, čo je nárast o takmer 15 %. Vedci zaznamenali 35 takýchto udalostí, pričom toto množstvo prirovnali k skutočnému tsunami. Naposledy ich zaznamenali 90, avšak pozorovanie trvalo dlhšie.

NASA

„Zaznamenali sme 35 udalostí, to je ohromné! Pre porovnanie, počas prvého pozorovania, ktoré trvalo štyri mesiace v rokoch 2015 a 2016, sme zachytili len tri. Je to skutočne nová éra detegovania gravitačných vĺn a narastajúcej populácie objavov, ktoré odhaľujú množstvo informácií o živote a smrti hviezd v celom vesmíre,“ vyjadrila sa astrofyzička Susan Scottová z Austrálskej národnej univerzity.

Môžu za ne najmä čierne diery

Ako píše portál New Atlas, z 35 gravitačných vĺn pochádzalo až 32 zo zrážok párov čiernych dier. Takéto kolízia extrémne ťažkých objektov vytvoria vlny v časopriestore, ktoré sa šíria podobným spôsobom, ako vlny na vodnej hladine po tom, čo do nej hodíš kameň.

Podľa dát išlo o čierne diery s rôznymi hmotnosťami, pričom najťažšia z nich dosiahla 87-násobok hmotnosti nášho Slnka a spojila sa s druhou čiernou dierou s hmotnosťou 61 Sĺnk. Nakoniec tak vytvorili čiernu dieru, ktorá je 141-násobne ťažšia, ako naše Slnko (pri spojení dochádza k stratám).

NASA

Čierna diera s takouto hmotnosťou spadá do kategórie stredne masívnych čiernych dier. Ide pritom o kategóriu, v ktorej sme doteraz detegovali pomerne málo z nich. Oveľa častejšie vídame dokonca aj supermasívne čierne diery a dokonca sme zistili, že ani tie nie sú najväčšie.

Z hviezd nedokážu vzniknúť

Dôvod pre nízky počet takýchto čiernych dier je, že nedokážu vzniknúť len výbuchom hviezd, pričom limit je, aspoň podľa našich modelov, už 65-násobok hmotnosti Slnka. To znamená, že aj pôvodná čierna diera s 87-násobkom jeho hmotnosti je výsledkom predchádzajúceho spojenia dvoch čiernych dier.

Grafické znázornenie gravitačných vĺn. Zdroj: Ligo

Ďalšie pozorované udalosti mohli, ako informuje Austrálska národná univerzita, pochádzať aj z neutrónových hviezd. O tie majú astronómovia veľký záujem, pretože môžu potenciálne odhaliť, čo sa nachádza v ich vnútri a ako presne fungujú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú