Trup nového lietadla 777X americkej spoločnosti Boeing sa pri septembrovom teste pevnosti štruktúry roztrhol. Informoval o tom dnes americký denník Seattle Times. Boeing podrobnosti testu utajoval, denník Seattle Times však získal fotografie znázorňujúce rozsah poškodenia.

Testovacie lietadlo je už podľa denníka nepoužiteľné. Relatívne dobrou správou pre Boeing však je, že stroj pri skúške iba o jedno percento nesplnil požadované normy. Boeing tak zrejme nebude musieť test opakovať a bude môcť regulátorom preukázať obyčajnou analýzou, že dostatočným riešením bude posilnenie trupu v oblasti, kde zlyhal, píše Seattle Times.

Spoločnosť Boeing listu oznámila, že ešte nedokončila podrobnú analýzu septembrového incidentu. Doterajšie poznatky podľa firmy podporujú názor, že udalosť výraznejšie neovplyvní dizajn lietadla či prípravy prvého letu.

Hovorca podniku tiež uviedol, že výsledok testu nepovedie k ďalším zdržaniam v projekte, ktorý už predtým zdržali problémy spojené s vývojom motora. Dodal, že prvý let by sa mal uskutočniť začiatkom budúceho roka a prvý stroj by mal byť dodaný zákazníkovi v roku 2021.

Boeing sa teraz stretáva s komplikáciami okolo lietadiel 737 MAX, ktorých prevádzka bola tento rok v marci prerušená po tragických nehodách v Indonézii a v Etiópii. Podnik čelí desiatkam súdnych sporov s rodinami pasažierov, ktorí pri nehodách zahynuli. Firmu tiež vyšetruje americké ministerstvo spravodlivosti a Kongres.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom