Spor medzi USA a Čínou začína pripomínať nekonečnú telenovelu plnú zvratov. Ťahá sa už vyše roka a posledné správy naznačujú, že sa tak skoro určite neskončí. Donald Trump totiž podnikol ďalšie kroky, ktoré majú za cieľ ešte viac strpčiť život Huawei. Na Huawei sa valí jeden problém za druhým a bude mať čo robiť, aby tento stav prežil bez väčších následkov.

Nové pravidlá, nové obmedzenia

Najnovšie Trump oznámil nové pravidlá a sprísnené kontroly na vývoz čipov, informujeme v našom článku. Tie zakazujú výrobcom procesorov dodávať bez súhlasu vlády Spojených štátov amerických čipy, ktoré používajú americkú technológiu alebo softvér pri ich navrhovaní. Tento zákaz sa však vzťahuje na všetky firmy po svete, ktoré používajú americkú technológiu a práve toto je najväčší problém pre Huawei.

Zobraziť celú galériu (0)
PBS NewsHour/YouTube

Huawei na výrobu svojich čipov síce využíva svoju dcérsku spoločnosť HiSilicon, no tá ani zďaleka nedokáže pokryť celkovú potrebu. Z toho dôvodu využíval Huawei dodávky čipov od výrobcu Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, Limited (TSMC), no ten na výrobu používa americké technológie, takže zákaz USA sa vzťahuje aj na túto firmu.

USA tak robia všetko pre to, aby Huawei zahnali do kúta. Oficiálnym dôvodov týchto krokov je od začiatku americká bezpečnosť, nakoľko sa zistilo, že niektoré zariadenia Huawei pre 5G siete boli špeciálne upravené na špionáž. Ako sa hovorí: „Dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa nerozbije“.

Toto príslovie presne vystihuje situáciu Huawei. Špionáž síce nikto nikdy nepotvrdil, no objavilo sa množstvo dôkazov o tom, že Huawei nemal problém používať rôzne praktiky, ktoré slúžili na krádeže obchodných tajomstiev. Okrem toho má Huawei za sebou aj ďalšie škandály, ktoré dobré meno spoločnosti ťahali smerom nadol.

Nepovieme nič nové, že Huawei nie je jedinou spoločnosťou na svete, ktorá má za sebou podobné škandály. Krádeže obchodných tajomstiev majú totiž za sebou rôzne veľké spoločnosti, vrátane Samsungu či Apple. V žiadnom prípade tieto konania neobhajujeme, no v spore medzi USA a Čínou nehrá hlavnú úlohu obava o bezpečnosť, ale politika a moc.

Bolo by naivné myslieť si, že USA majú panický strach zo zariadení Huawei. Spoločnosť už dlhodobo popiera všetky obvinenia s tým, že doteraz sa nepotvrdilo, že by predstavovali určitý druh nebezpečia. Spojené štáty americké chcú jednoducho Huawei a Čínu čo najviac odstrihnúť od telekomunikačného trhu.

Huawei na najnovšie opatrenia reagoval nasledovne: 

Sprísnenie obmedzení uvalených na spoločnosť Huawei vládou Spojených štátov amerických je v priamom rozpore s tvrdením vlády USA, že ide len o ochranu bezpečnosti sietí. Reštrikcie zamerané priamo na spoločnosť Huawei budú mať nepriaznivý vplyv na rozšírenie, údržbu a nepretržitú prevádzku sietí, ktoré sme zaviedli vo viac ako 170 krajinách, a ktoré slúžia viac ako 3 miliardám ľudí na celom svete.  

Z dlhodobého hľadiska toto rozhodnutie poškodí dôveru a spoluprácu v rámci svetového trhu s polovodičmi, od ktorého sú závislé mnohé ďalšie priemyselné odvetvia. V konečnom dôsledku budú poškodené aj ekonomické záujmy USA.

Huawei si už musel zvyknúť

Pre Huawei to nie je nič nové. Už dlhšie sa nachádza na čiernej listine, čo zapríčinilo, že okrem iného nemôže vo svojich zariadeniach používať Google služby, ktoré asi v Európe najviac zmenil status quo čínskej firmy. Aj preto sme sa stali svedkom už dvoch modelových radov, ktoré na trh prišli práve bez týchto služieb.

Najnovšie sa Huawei snažil v otázke čipov spoľahnúť na spoločnosť Semiconductor Manufacturing International Corporation (SIMC), ktorá od čínskej vlády nedávno získala investíciu vo výške 2,2 miliardy dolárov. SIMC je však oproti TSMC relatívne malou spoločnosťou, ktorej by trvalo až príliš dlho prispôsobiť sa vyysokým požiadavkám Huawei.

Pre príklad, minulý týždeň spoločnosť SIMC spustila sériovú výrobu procesora Kirin 710A 14 nm výrobným procesom. Pôvodný Kirin 710 bol však vyrábaný spoločnosťou TSMC 12 nm výrobným procesom a už v roku 2018 patril medzi čipy strednej triedy. Navyše sa očakáva, že TSMC tento rok prejde na pokročilejší 5 nm výrobný proces, čo SMIC takmer určite nestihne, informuje The Verge.

Bude z toho ťažiť Samsung?

Huawei musí vymýšľať čo ďalej. Aktuálne vyrobené čipy od TSMC ešte Huawei do 120 dní môže získať. Určite je gigant aj dobre zásobený, no s tým sa zďaleka nebude môcť uspokojiť. Bude musieť hľadať výrobcu čipov, ktorý nevyužíva americké technológie a navyše bude schopný splniť náročné požiadavky na výrobu.

Vhodnou spoločnosťou môže byť napríklad Samsung, ktorý vyrába svoje vlastné čipy Exynos. Tie sú implementované väčšinou do zariadení, ktoré smerujú na európsky trh. Na zvyšné trhy (vrátane Európy) Samsung dodáva zariadenia s čipmi Snapdragon od spoločnosti Qualcomm, ktorá je americká, takže týmto smerom cesta ísť nemôže.

Pokiaľ Huawei nenájde vhodnú alternatívu voči TSMC, môže mať vážne problémy, ktoré ohrozia ďalšie plány a smerovanie spoločnosti. Okrem toho krok americkej vlády poškodí aj ďalšie firmy, vrátane tých amerických, ktoré boli odkázané na početné dodávky pre Huawei.

Spor, ktorý poškodí viacerých

Na základe týchto skutočností sa dala očakávať aj následná kontra zo strany Číny. Nemuseli sme dlho čakať a aj Čína vraj príde so zoznamom, ktorý bude obsahovať nespoľahlivé spoločnosti, organizácie či jednotlivcov, ktorí blokujú dodávateľské reťazce alebo prijímajú diskriminačné opatrenia z nekomerčných dôvodov.

V praxi by to znamenalo sťažené podmienky alebo dokonca úplné znemožnenie obchodovania amerických firiem v Číne. Medzi prvé spoločnosti, ktoré by mali byť na zoznam pridané, patrí Apple, Qualcomm, Boeing či Cisco. Americký trh je veľký, no ten čínsky je ešte väčší a podobné politické doťahovania môžu spôsobiť všetkým firmám veľké problémy a finančné straty.

Kybernetická bezpečnosť je v súčasnosti na druhom mieste. Hlavným dôvodom celého sporu sú politické záujmy, ktoré môžu mať negatívny dopad na ekonomiku spoločností a dokonca aj samotných krajín. Z pohľadu USA môžu súčasné kroky pôsobiť ako dvojsečná zbraň, ktorá nepoškodí len Huawei, ale aj množstvo domácich firiem.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom