Automobilka Toyota oznámila, že vstupuje do vesmírneho výskumu a investovala do japonskej spoločnosti Interstellar Technologies. Chce tak podporiť masovú výrobu rakiet. Oznámenie prišlo nečakane počas prezentácie na technologickom veľtrhu CES 2025 v Las Vegas. Na tému upozornila agentúra Reuters.

Predseda Toyoty, Akio Toyoda počas svojho prejavu vyhlásil, že „skúmajú rakety“ a predstavil víziu spoločnosti presahujúce hranice mobility. Zmienka o raketách prišla po tom, ako vysvetľoval filozofiu „inovácie násobením“, ktoré kombinuje rozličné technológie.

„Budúcnosť mobility by sa nemala obmedzovať len na Zem alebo len na jednu automobilku,“ vyhlásil Toyoda. Ako pripomína TechCrunch, zrejme to bola narážka na Teslu, ktorá pod vedením Elona Muska dominuje v elektromobiloch a zároveň aj v oblasti vesmírneho výskumu prostredníctvom spoločnosti SpaceX, pričom práve Toyota by sa mohla stať ich nečakaným konkurentom.

„A keď už hovoríme o oblohe, skúmame aj rakety,“ vyhlásil Toyoda. Na pódiu počas prezentácie ukázal vizualizáciu rakety od spoločnosti Interstellar Technologies, ktorá sa zameriava na vývoj malých nosných rakiet pre vynášanie satelitov. Toyoda však okrem vizualizácie neposkytol konkrétne podrobnosti o rakete, ani o ďalších plánoch spoločnosti.

Screenshot YoTube/BaderContentStudios

Investícia do vesmírnych technológii

Počas tlačovej konferencie sa ukázalo, že Toyota investovala 7 miliárd jenov (44,3 milióna dolárov) do spoločnosti Interstellar Technologies a tiež, že spolupracujú na skúmaní telekomunikačnej siete, ktorá by sa mala vytvoriť na podporu Woven City, futuristického mesta, ktoré bude slúžiť ako „živé laboratórium“. Viac o futuristickom meste Woven City, ktorú vytvorila automobilka Toyota sa dočítaš v tomto článku.

„Keď premýšľate o autách, ktoré budú neustále v pohybe, potrebujete mať vhodné telekomunikačné spojenie. To znamená, že komunikácia by nemala byť prerušená, ani narušená a musí byť zabezpečená plynulá komunikácia,“ uviedol pre TechCrunch Hajime Kumabe, generálny riaditeľ spoločnosti Woven by Toyota.

Horský terén okolo Woven City predstavuje ideálny terén na overenie infraštruktúry komunikačnej siete, ktorá by mohla byť využívaná nielen na Zemi, ale zrejme neskôr aj vo vesmíre.

Okrem podpory raketových technológií sa Toyota podieľa aj na vývoji lunárneho roveru v spolupráci s japonskou agentúrou JAXA. Mal by slúžiť na prepravu astronautov na povrchu Mesiaca v rámci programu Artemis, ktorý vedie NASA. Interstellar Technologies sa v roku 2019 stala prvou japonskou spoločnosťou, ktorá vyslala komerčne vyvinutú raketu do vesmíru. Orbitálny nosný raketomet Zero je stále vo vývoji.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP