Automobilka Toyota na upätí japonskej hory Fudži stavia jedinečné futuristické mesto budúcnosti s názvom Woven City. Po rokoch príprav sa mesto stáva skutočnosťou a prvý obyvatelia by sa mohli nasťahovať už na túto jeseň. O projekte informoval portál The Verge.

„Živé laboratórium“

Projekt Woven City má kombinovať bývanie, prácu a testovanie inovácií. Podľa predsedu spoločnosti bude mesto ako „živé laboratórium“, kde obyvatelia budú slúžiť ako testeri najmodernejších technológii.

Projekt bol predstavený ako „prototyp mesta budúcnosti“ ešte v roku 2021 na konferencii CES. Mesto bolo predstavené ako miesto, kde sa budú testovať autonómne vozidlá, inteligentné domácnosti, robotika, nové koncepty mobility a ďalšie inovatívne nápady.

Toyota

„Woven City je miesto, kde ľudia môžu vymýšľať a vyvíjať všetky druhy nových produktov a nápadov. Je to živé laboratórium, kde sú obyvatelia ochotní účastníci, čo dáva vynálezcom možnosť slobodne testovať svoje nápady v bezpečnom prostredí v reálnom živote,“ uviedol Akio Toyoda, predseda Toyoty na tohtoročnom veľtrhu CES 2025.

 Prví „Weavers“

Na tohtoročnej konferencii spoločnosť uviedla, že prvá fáza je už dokončená a očakáva prvých sto obyvateľov, ktorých označujú ako „Weavers“. Pôjde o zamestnancov Toyoty a dcérskej spoločnosti Woven by Toyota, ktorí budú spolupracovať na tvorbe mesta. Postupne by sa však do projektu mali zapojiť aj externí vynálezcovia a ich rodiny. Počiatočná fáza počíta s kapacitou 360 ľudí. 

Prví obyvatelia futuristického mesta sú spoločnosti a startupy z potravinárskeho sektora, ktorí napríklad chcú skúmať „potencionálnu hodnotu kávy prostredníctvom futuristických zážitkov z kaviarne“. Predseda spoločnosti uviedol aj ďalšie nápady, napríklad motorové invalidné vozíky pre tých, ktorí chcú zažiť, aké je to pretekať sa, drony, ktoré budú sprevádzať bežcov pre ich bezpečnosť, či robotické zvieratá pre seniorov.

Mesto budúcnosti

Názov mesta „Woven“ odkazuje na unikátnosť troch typov ulíc, ktoré sú rozdelené podľa účelu. Jedna ulica bude určená pre rýchle typy vozidiel, osobná doprava, bicykle či skútre budú v druhej ulici a tretia ulica bude určená len chodcom.

„Prostredníctvom spolupráce medzi vynálezcami a spätnej väzby od obyvateľov a návštevníkov má Woven City za cieľ podporovať inovácie a formovať lepšiu budúcnosť,“ uvádza spoločnosť vo vyhlásení.

Futuristický projekt navrhol dánsky architekt Bjarke Ingels. Budovy a infraštruktúra budú poháňané vodíkovými palivovými článkami, ktoré navrhla spoločnosť Toyota, čím mesto získalo prvú certifikáciu „LEED for Communities Platinum“. V druhej fáze projektu by sa mala rozšíriť kapacita mesta na 2 000 obyvateľov. Široká verejnosť by sa do mesta mohla dostať v roku 2026.

Toyota

Futuristický projekt však vyvoláva viaceré otázky, aj ohľadne súkromia a tiež nie je úplne jasné, ako projekt vlastne zapadá do plánov spoločnosti ohľadne mobility. Podobné projekty, napríklad Sidewalk Labs od Google, zlyhali kvôli obavám zo sledovania a ochrany dát. Budúcnosť teda ukáže, či veľké plány automobilky budú naozaj úspešné, alebo skončí ako ambiciózny, ale neúspešný experiment.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú