Rok 2020 by sa pokojne mohol stať námetom na nevydarené sci-fi. Vyľudnené ulice, svet zasiahnutý smrtiacou pandémiou, ktorá z ľudí urobila šialencov bojujúcich o posledné zvyšky toaletného papiera a konzerv v prázdnych regáloch obchodných reťazcov.

Vedľajším produktom pandemickej situácie bol aj masívny odklad kinopremiér a azda až na výnimku Tenet sme sa museli uskromniť skôr so seriálmi a béčkovými snímkami.

Čo nám však minulý filmový rok zobral, to nám v roku 2021 vracia aj s úrokmi a valí sa na nás záplava veľkorozpočtových sci-fi filmov, aká snáď v histórii filmografie nemá obdoby. Toto je TOP 8 projektov, ktoré by si žiaden fanúšik kvalitného science fiction nemal nechať ujsť.

Reminiscencia

Kde si ho pozrieš: Kino

Dátum premiéry: 26. august 2021

Koncom augusta do našich kín zavíta zaujímavý sci-fi triler Reminiscencia od debutujúcej režisérky Lisy Joy, ktorá je tiež spolutvorkyňou úspešného seriálu Westworld. Do hlavnej úlohy bol nominovaný Hugh Jackman a podľa vyjadrení režisérky to bola hlavná požiadavka na to, aby sa film vôbec mohol natáčať.

Austrálsky herec stvárni postavu Nicka Bannistera, ktorý pracuje ako súkromný vyšetrovateľ  a pomáha ľudom získať stratené spomienky, až sa jedného dňa sám zamotá do spomienok ženy Mae, ktorá bez stopy zmizne.

Warner Bros/úprava redakcie

Jackman popísal svoju postavu Nicka ako „zlomeného muža“ s drsným zovňajškom, prenasledovaného vlastnou vojnovou minulosťou. Všetko sa mu v živote obráti naruby práve pri príchode Mae, čo ho donúti vydať sa na nebezpečnú cestu za poznaním samého seba.

Reminiscencia tak má priniesť originálny sci-fi námet s prvkami romantiky. S podobným ojedinelým mixom žánrov zabodoval v roku 2011 aj film Správcovia osudu (Matt Damon, Emily Blunt) a my len dúfame, že aspoň rovnaký úspech zažijeme aj koncom tohto augusta.

Tides

Kde si ho pozrieš: Kino

Dátum premiéry: 27. august 2021

Jeden z mála čisto európskych sci-fi projektov, ktorý tento rok stojí za pozornosť, je rozhodne snímka Tides od mladého švajčiarskeho režiséra Tima Fehlbauma. Ten už v minulosti na seba upozornil nízkorozpočtovým sci-fi hororom Hell, v ktorom nám predstavil nepríjemnú víziu post-apokalyptického sveta po tom, čo na Zemi v dôsledku činnosti človeka a slnečných erupcií dôjde k výraznému zvýšeniu teploty.

Jeho skrytý eko odkaz aktuálnej doby bude mať aj najnovší film Tides, na ktorom sa podieľal aj hollywoodsky blockbusterový kráľ Rolland Emmerich z postu producenta.

Príbeh sleduje posádku lode, ktorá sa vracia na Zem preskúmať podmienky života po tom, čo zo Zeme ostala len zaplavená pustatina a drvivá väčšina ľudí bola presídlená na vesmírnu kolóniu Kepler 209.

Vega Film

Loď však havaruje a z posádky ostáva bez zranení len mladá astronautka, ktorá zisťuje, že Zem je stále mimoriadne nehostinné miesto, kde vidieť každodenný boj o potravu medzi poslednými preživšími a tak okrem nástrah v podobe výkyvov počasia musí čeliť aj kmeňom, ktoré vychádzajú na povrch pri znížení hladiny zaplaveného sveta.

Vo filme sa predstavia herci Nora Arnezeder, ktorú sme nedávno mohli vidieť v ďalšom post-apokalyptickom horore Armáda mŕtvych alebo známa postava z Hier o Tróny, škótsky herec Ian Glen (Jorah Mormont). Film bol už tento rok uvedený na Berlínskom medzinárodnom festivale, nanešťastie sa mu však zatiaľ dostalo len vlažného prijatia.

Nadácia

Kde si ho pozrieš: Apple+

Dátum premiéry: 24. september 2021

Apple tento rok uvedie na svojej streamovacej platforme aj dlhoočakávaný a veľkolepý sci-fi seriál Foundation (Nadácia). Vývoj tohto projektu sprevádzalo od začiatku viacero komplikácií. Ako prvá so snímkou prišla ešte v roku 2017 spoločnosť Skydance Television, následne však bola prevzatá americkým gigantom. V roku 2019 sa zdalo, že projekt skončí, keď od neho odišiel hlavný scenárista Josh Friedman.

Výkonný producent David S. Goyer však následne vyhlásil, že filmové práce pokračujú ďalej a napriek ďalším pozastaveniam z dôvodu koronakrízy sa seriál dočkal vytúženého dátumu vydania. Len čo sa objavil prvý vizuálne podmanivý trailer, fanúšikovia začali právom jasať.

Apple TV+

Seriál je založený na rovnomennej kultovej knihe od Isaaca Asimova a príbeh sleduje skupinu vyhnancov na ich monumentálnej ceste k záchrane ľudstva a obnove civilizácie uprostred pádu Galaktickej Ríše.

Pozornosť si určite zaslúži aj herecké obsadenie projektu, ktoré je taktiež veľmi zaujímavé. Predstavia sa nám v ňom viaceré populárne mená – Jared Harris ako Hari Sheldon, Lee Pace ako Brother Day, či Lou Llobell, ktorá stvárni postavu Gaal. O réžiu odvážneho titulu sa postará Rupert Sanders (Ghost in the Shell).

Duna

Kde si ho pozrieš: HBO Max / Kino

Dátum premiéry: 22. október 2021

Jednoznačne jednou z najväčších filmových udalostí tohto roka je premiéra monumentálneho sci-fi Duna, natočeného podľa knižnej predlohy.

Po mdlej a nezáživnej prvotnej adaptácii z roku 1984 a niekoľkých televíznych spracovaniah sa tentokrát sfilmovania slávneho románu ujal vynikajúci a osobitý režisér Denis Villeneuve (Prvý kontakt, Blade Runner 2049), ktorý pritiahol so sebou hviezdne nabitú hereckú zostavu v podobe Timothéeho Chalameta, Josha Brolina, Javiera Bardema, Davea Bautistu, Stellana Skarsgårda a mnohých ďalších.

Dej filmu by sa mal odohrávať v ďalekej budúcnosti, keď ľudia opustili planétu Zem a vytvorili galaktické Impérium, ktorému vládne imperátor Shaddam Corrino.

Empire

Vo vnútri impéria sa odohrávajú mocenské boje veľkých vznešených rodov, v ktorých ide predovšetkým o ovládnutie planéty Arrakis: zdroja vzácneho korenia, ktoré predlžuje ľudský život a poskytuje mimoriadne schopnosti.

Samotná planéta je však nehostinná piesočnatá pustina, v ktorej dokážu prežiť len domorodí obyvatelia Fremeni a na ťažbu tejto suroviny nie je veľmi ideálna. Samotný film by mal spracovať polovicu knižnej predlohy a  Warner Bros. už súhlasilo, aby sa začalo plánovať aj druhé pokračovanie, ktoré by malo byť opäť pod taktovkou kanadského režiséra.

Ten mimochodom ešte v roku 2018 priznal, že Duna bude “Star Wars pre dospelých“, čím len potvrdil, že nás čaká epický sci-fi zážitok s hutným príbehom. Ak pripočítame, že soundtrack k filmu zložil geniálny Hans Zimmer, môžeme očakávať filmový zážitok roka. 

Invázia

Kde si ho pozrieš: Apple+

Dátum premiéry: 22. október 2021

Na tému mimozemskej invázie boli v minulosti natočené desiatky filmov a seriálov. No napriek tomu tento vždy znova zrecyklovateľný námet režiséri vedeli premietnuť do originálnej a napínavej podoby. Po overenom recepte na zaručenú zábavu skočil aj Apple a už túto jeseň uvedie premiéru 10-dielnej sci-fi série Invázia.

Tvorcami seriálu sú Simon Kinberg (Marťan) a David Weil (Hunters). Podľa doterajších správ bude táto sci-fi séria sledovať viacero dejových línií na rôznych kontinentoch a malo by ísť o nepríjemnú víziu toho, ako jedna mimozemská invázia ovplyvní všetky vrstvy spoločenského života.

Apple

Prvotným príjemným prekvapením v rámci obsadenia bolo angažovanie legendárneho Sama Neilla z Jurského parku. Avšak z informácií z IMDB sa dá vyčítať, že skôr sa jedná o šikovný marketingový ťah a herec nebude účinkovať naprieč všetkými epizódami

Napriek tomuto jemnému sklamaniu veríme, že samotný seriál prinesie ďalšiu zaujímavú a znepokojujúcu predstavu toho, ako by to mohlo vyzerať, keby sme skutočne vo vesmíre neboli sami.

Finch

Kde si ho pozrieš: Apple+

Dátum premiéry: 5. november 2021

Streamovacia spoločnosť Apple si na tento rok naplánovala  viacero skvelých sci-fi projektov. Najbližšie na jej streamovacej platforme uvidíme sci-fi drámu Finch, ktorú Apple odkúpil od spoločnosti Amblin Entertainment. Tá pôvodne plánovala uviesť film do kín pod názvom Bios, no z dôvodu viacerých odkladov premiéry sa rozhodla predať práva streamovaciemu gigantovi.

O réžiu filmu sa postaral Miguel Sapochnik, ktorému sa kedysi ušla aj réžia najepickejších častí seriálu Hry o Tróny, medzi inými veľmi obľúbená Bitka Bastardov, za ktorú mimochodom získal aj cenu Emmy.

Vo filme bude žiariť Tom Hanks ako robotický inžinier a zároveň jeden z mála preživších slnečnej katastrofy, ktorá zo Zeme spravila nehostinnú pustatinu. Finch, ukrývajúci sa v podzemnom bunkri, si vytvoril vlastný svet a zdieľa ho so svojím psím spoločníkom. Práve tento vzťah ho privedie k snahe vytvoriť androida, ktorý by sa o psa postaral po jeho smrti.

Po filme Greyhound z obdobia 2. svetovej vojny, za ktorý bol Hanks nominovaný na Oscara, sa na Apple TV+ dostane už druhý film s vyhľadávaným hercom. Vojnová novinka sa po zaradení do ponuky stala vôbec najsledovanejším filmom na streamovacej platforme Apple, spoločnosť si tak určite od ďalšej spolupráce s hercom nepochybne sľubuje podobný divácky úspech.

Matrix 4

Kde si ho pozrieš: HBO Max / Kino

Dátum premiéry: 22. december 2021

Je to už 18 rokov, čo utíchli zbrane medzi ľuďmi a strojmi a my sme zároveň sledovali reštart alternatívneho sveta Matrixu. Viacerí fanúšikovia nasledujúce roky bombardovali internetové fóra s otázkami a domnienkami, čo bolo ďalej s populárnym sci-fi svetom a ich obľúbenými postavami.

Dlhé čakanie prelomila až jedna z pôvodných tvorcov Lana Wachowská, ktorá potvrdila natáčanie štvrtého pokračovania ikonickej kyberpunkovej sci-fi série.

Obrovským potešením u fanúšikov je aj herecké obsadenie, kedy sa do svojich pôvodných, či jemne upravených úloh vracajú známe tváre Keanu Reeves ako Neo alebo Carrie-Anne Moss tentokrát údajne v role Tiffany, ktorej charakter postavy by mal prejsť niekoľkými zmenami.

Čo však vyvolalo jemné sklamanie verejnosti je, že do svojej kultovej úlohy Morphea sa nevráti Laurence Fishburne. Naopak postupne prichádzajú informácie, že postavu mladej verzie Morphea by si mohol zahrať herec Yahya Abdul-Mateen II.

YouTube

Napriek tomu, že do premiéry nám ostáva necelý polrok, tvorcovia filmu zatiaľ veľa detailov z príbehu neprezradili a tak sa šíria rôzne špekulácie a teórie, o čom by príbeh mal byť.

Až samotný Keanu Reeves nedávno poodhalil, že nemá ísť o klasické pokračovanie. Celý príbeh by sa mohol odohrávať v celkom novom umelo vytvorenom svete 60 rokov po udalostiach tretieho Matrixu, kedy stále platí krehké prímerie medzi strojmi a ľuďmi.

Pri nových hereckých protagonistoch za zmienku stojí angažovanie herca Neila Patricka Harrisa, ktorý by mal hrať úlohu Analytika, akúsi novú podobu Architekta, ktorý stvoril predošlú verziu Matrix.

Ako bude nový svet Matrixu vyzerať a ako sa budú ďalej vyvíjať dejové osudy našich hrdinov sa dozvieme koncom roka. Matrix 4 by mal byť uvedený súbežne v kinách aj na HBO Max. Detailne sme sa Matrix 4 venovali aj v obsiahlom samostatnom článku.

Warner Bros.

Book of Boba Fett

Kde si ho pozrieš: Disney+

Dátum premiéry: December 2021

Druhá séria Mandaloriana nám ponúkla viacero známych cameo úloh, no tvorcovia seriálu sa jednej z nich rozhodli vytvoriť aj vlastný spin-off a samostatný seriál.

O možnosti natočiť seriál o najznámejšom lovcovi odmien vo svete Star Wars sa minulý rok popísalo toho viac než dosť, odpoveď nám dala posledná časť druhej série seriálu Mandalorian a tá odhalila, že Boba Fett sa skutočne dočká vlastného seriálu.

Veľa detailov o príbehu zatiaľ nepoznáme, no ak si spomenieme na udalosti z filmu Hviezdne vojny VI – Návrat Jediho, môžeme sa domnievať, že príbeh bude sledovať jeho tzv. “zmŕtvychvstanie“.

Disney

Nájomný žoldnier totiž v šiestom pokračovaní Star Wars spadol do tlamy Sarlacca. Predstaviteľ Bobu Fetta, novozélandský herec Temeura Morrison, taktiež potvrdil domnienky fanúšikov a naznačil, že príbeh jeho postavy by mal sledovať cestu lovca od udalostí vo filme Impérium vracia úder.

O tvorbu seriálu sa starajú showrunneri Dave Filoni a Jon Favreu, ktorí majú na starosti Mandaloriana a ďalšie pripravované seriály Ahsoka a Rangers of the New Republic. Všetky tieto seriály by sa mali odohrávať v rovnakom čase a vytvoriť jednotné univerzum, ktorých dejové línie by mali vyústiť do grandiózneho finále, podobne ako v Avengers: Endgame.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP