The Verge upozornil na unikátny projekt programátora. YouTuber stacksmashing dokázal prakticky zázračne pretvoriť konzolu z roku 1989, aby ťažila bitcoin.

Ako uvádza zdroj, modder k tomu potreboval základný handheld z minulého tisícročia, dosku Raspberry Pi Pico a jemne upravený Link Cable. Pamätníci vedia, že ten bol populárnou perifériou Game Boyov slúžiacou k prepojeniu dvoch konzol s cieľom hry viacerých hráčov.

Zaujímavosťou je, že samotná konzola si nevyžadovala žiadny zásah do svojich útrob. K pripojeniu na internet, a teda aj samotného blockchainu, si modder dopomohol už spomínaným modulom Raspberry a káblom napojeným na počítač, kde bežal bitcoin node.

Softvér na konzole beží z upraveného cartridgu, čoho je súčasťou aj animácia počas ťaženia. Program je uložený na flash karte, kedy následne skrz redukciu komunikuje s konzolou. Aj keď prvotná investícia do ťaženia je minimálna (Pico stojí zhruba 3 eurá), výnos z celého procesu je podľa očakávania komický.

8-bitový procesor LR35902 s výkonom 4,18 MHz dokáže podľa portálu Tom’s Hardware vykonať približne 0,8 hashu za sekundu. Pre porovnanie, aktuálne minerské stanice ťažia rýchlosťou 100 terahashov za sekundu, čo je o 128 biliónov viac, ako v prípade Game Boya.

Nenechaj si ujsť
Alza zahájila boj. Zaviedla drastické obmedzenie predaja grafických kariet

V prepočte by zabralo niekoľko kvadrilión rokov, kým by Game Boy vyťažil čo i len jediný bitcoin. Aj keď síce v tomto prípade ide o úplne neporovnateľný aspekt, aktuálne ťažierne sú extrémne náročné na spotrebu, pričom Game Boy je poháňaný len štyrmi AAA batériami.

Nejde o prvý netradičný spôsob ťaženia

Neubehol ani mesiac, kedy sme informovali o ťažení etherea na M1 procesore od Applu. Vtedy ale išlo o relatívne konvenčné riešenie v porovnaní s projektom používateľa stacksmashing. Zároveň sme zvedaví, kde sa nadšenci v blízkych mesiacoch dokážu ešte posunúť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP