Technologický svet aktuálne bičuje polovodičová kríza. Či už ide o nedostatok súčiastok v automobilovom priemysle, alebo v počítačovom segmente, v konečnom dôsledku na to dopláca konečný konzument. Do rovnice v nemalej miere zasahujú aj mineri kryptomien, ktorí aj to málo ponúkané trhom skupujú vo veľkom.

Obmedzovaním technológie v neprospech tejto skupiny konzumentov zasiahla už aj NVIDIU, ktorá len nedávno sľúbila, že v prípade zistenia ťažby kryptomeny zníži výkon pri grafickej karte RTX 3060. Rovnaké vyhlásenie nasledovalo aj v prípade karty RTX 3080 Ti.

Svojsky sa k problematike postavil najväčší československý e-shop. Alza pravidelne naskladňuje nové počítačové komponenty, ktoré však bývajú rozpredané v radoch jednotiek minút. To dohnalo obchod k razantnému rozhodnutiu.

ScreenShot/Alza

Alza totiž už niekoľko dní obmedzuje predaj nedostatkového tovaru, pričom priamo v popise najnovších grafických kariet svieti výrazné upozornenie na obmedzenie predaja. Reštrikcia spočíva v zamedzení množstevného nákupu takto označeného tovaru, kde pri nákupe musia byť splnené tieto podmienky:

  • objednávka jednej osoby je obmedzená na jediný nákup za kalendárny mesiac v rámci celého takto označeného sortimentu, čiže len na jednu kartu bez ohľadu na model
  • nákup bude priradený k danému menu a priezvisku, ktoré musia byť pri zadávaní objednávky pravdivo zadané
  • pri vydávaní tovaru sa kupujúci musí preukázať dokladom totožnosti a platobným dokladom (faktúrou)
  • meno a priezvisko sa musí zhodovať s tým na objednávke, kedy počas jej spracovávania a následnom dodaní sa tieto údaje nesmú meniť

Po porušení ktorejkoľvek podmienky bude objednávka bezodkladne zrušená bez možnosti náhrady a prípadný používateľský účet môže byť zrušený. FonTech získal exkluzívne vyjadrenie k situácii od divízneho riaditeľa pre nákup a predaj Alzy, Pavla Roubínka:

„Nová generácia grafických kariet priniesla obrovský nárast výkonu a plnohodnotné hranie v 4K za výrazne lepšiu cenu. Ľudia navyše trávia posledný rok viac času doma a hranie počítačových hier je jedna z možností, ako sa zabaviť.

To vedie k veľmi vysokému dopytu, ku ktorej prispieva aj záujem ťažiarov kryptomien. Zároveň, celosvetový nedostatok čipov spôsobuje obmedzenia na strane výrobcov, ktorí tak môžu pre európsky trh alokovať len veľmi obmedzené množstvo.

V našom záujme je, aby sa tento tovar dostal k čo najväčšiemu počtu zákazníkov. Preto priebežne zavádzame a vylepšujeme obranné mechanizmy proti pokusom o masový výkup kariet priekupníkmi. Jedným z nich je aj obmedzenie objednávok na jeden kus na zákazníka, ktoré sme zaviedli pred viac ako mesiacom.“

Zaujímavosťou je, že Alza zatiaľ reštrikcie objednávok neaplikovala napríklad aj pri konzolách najnovšej generácie. Tie síce nezužuje aktuálny boom okolo kryptomien, no ako sme po vydaní PS5 informovali, konzol bolo okamžite nedostatok, a to aj vďaka špekulantom naháňajúcim vidinu zisku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP