Apple procesory M1 neprestávajú prekvapovať. Zatvorený ekosystém hardvéru a softvéru nie je pre technologických nadšencov prekážkou, čo dokazuje aj najnovšie počínanie vývojára Yifan Gu. Ten podľa portálu Gizchina našiel cestu, ako na MacBooku Air s novým M1 procesorom ťažiť ethereum.

Hlavnými prednosťami M1 čipov je ich energetická úspornosť, ktorá ale na druhej strane ponúka nadpriemerný výkon v porovnaní s konkurenciou. Vývojár však upozorňuje, že tieto premenné sa nepretavujú do minerského sveta.

Podľa neho nový MacBook Air je z hľadiska ťaženia kryptomien nanajvýš priemernou voľbou, kedy je vhodný maximálne na rekreačné ťaženie. „Zisk“ z ťaženia etherea je 2 MH/s (Hash Rate za sekundu), pri spotrebe 17-20 wattov.

Výpočtový výkon M1 čipu je v tejto oblasti extrémne slabý a z dlhodobého hľadiska rozhodne neudržateľný. To potvrdzuje aj portál Tom’s Hardware, ktorý poukazuje na ťažiacu schopnosť diskrétnych grafických kariet.

Tom's Hardware

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition, jedna z najmenej výkonných kariet novej línie RTX, má „zisk“ 50,7 MH/s. S narastajúcim výkonom kariet samozrejme narastá aj výdatnosť ťaženia, ktorá sa radikálne láme pri kartách optimalizovaných k tejto činnosti. Napríklad NVIDIA GeForce RTX 3090 Founders Edition disponuje výdatnosťou až 105 MH/s.

Zdroje zároveň upozorňujú, že nejde o prvý pokus o ťaženie kryptomeny na M1 čipe. Portál CryptoAge ešte v decembri upozornil na možnosť ťaženia meny monero, ktorej výdatnosť bola zrovnateľná s aktuálnym pokusom Yifan Gua.

Mining na zariadeniach s M1 procesorom v zásade môže vyskúšať každý ich majiteľ. Vývojár totiž zverejnil všetky potrebné súčasti kódu na GitHube, no ako to už pri takýchto open source projektoch býva zvykom, prvotné nastavovanie nie je najintuitívnejšie. Tomu nenahráva ani uzatvorený operačný systém a ani nová architektúra M1 čipu.

Apple produkty perspektívu v oblasti ťaženia kryptomien zatiaľ nemajú

Ťaženie alternatívnych mien bolo a pravdepodobne vždy aj bude doménou klasického PC segmentu. Aj ten aktuálne trpí nedostatkom polovodičov, odrážajúcom sa na chýbajúcich komponentoch, a teda aj nových grafických kartách. Keďže aj to málo vykúpili mineri, z celej situácie najhoršie vychádzajú samotní hráči.

Podobné experimenty môžeme očakávať aj s nadchádzajúcimi čipmi Applu. Ten údajne, podobne ako v prípade iPadov Pro, chystá o niečo silnejší M1 čip pre produktívnejšie orientované zariadenia, pravdepodobne so sufixom „X“ v mene. Uvidíme teda, akú výdatnosť pri ťažení alternatívnych mien budú mať tieto profesionálnejšie procesory.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP