Malé objekty vstupujú do zemskej atmosféry prakticky neustále a na oblohe tvoria divadlo, ktoré poznáme ako padajúce hviezdy. Občas však k našej blízkosti zablúdia aj oveľa väčšie kusy vesmírnych kameňov, ktoré niekedy nájdu cestu aj do našej atmosféry a spôsobia katastrofu. 2001 FO32 je najväčší asteroid, ktorý v tomto roku preletí v blízkosti Zeme a NASA ho klasifikuje ako potenciálne nebezpečný, informuje SpaceReference.

Obrovská skala nás navštívi už o pár týždňov

Asteroid 2001 FO32 je obrovská skala s priemerom od 0,767 do 1,714 km, vďaka čomu je väčší než 97% asteroidov. Je teda väčší aj v porovnaní s asteroidom Apophis, ktorý môže teoreticky zasiahnuť Zem. Okolo Zeme preletí 21. marca a i keď je riziko zrážky s jeho momentálnou dráhou prakticky nulové, NASA ho klasifikuje ako potenciálne nebezpečný. Rúti sa rýchlosťou až 123 887 km/h, čo je viac než 100-násobok rýchlosti zvuku.

NASA

Asteroid presviští okolo našej planéty vo vzdialenosti dvoch miliónov kilometrov, čo na jednej strane znie ako obrovská vzdialenosť, avšak na vesmírne pomery je to pomerne blízko. Pre porovnanie, Zem je od Slnka vzdialená v priemere približne 150 miliónov kilometrov – vzhľadom na veľkosť asteroidu teda ide o pomerne tesný prelet.

Možno sledovať jeho pohyb, tak skoro sa nevráti

Pre asteroidy je typické, že amatérski pozorovatelia ich musia sledovať niekedy až 10 minút, aby zaznamenali ich pohyb. Asteroid 2001 FO32 je však natoľko rýchly, že s dostatočne veľkými teleskopmi dostupnými aj pre niektorých amatérskych pozorovateľov bude jeho pohyb viditeľný okamžite, píše EarthSky.

Tento masívny kus blúdiacej hmoty sa však dostane tak blízko k Zemi na dlhú dobu naposledy. Jeho ďalší prelet je vypočítaný až na rok 2052 a to vo vzdialenosti vyše 2 800 000 km. Táto vzdialenosť sa naďalej zvyšuje a pri prelete v roku 2185 nás minie vo vzdialenosti až takmer 11,5 milióna km.

Blúdiace kamene, pre nás sú však dôležité

I keď asteroidy pôsobia predovšetkým ako prekážky, ktoré blúdia vesmírom a len nás ohrozujú, nie je to tak. Stali sa dôležitým faktorom v pozorovaní obežných dráh a gravitačných vplyvov planét, ale tiež vo výskume zrodu našej slnečnej sústavy. Len nedávno sa podarilo sonde Hayabusa-2 dostať na Zem vzorky z asteroidu Ryugu starého 4,5 miliardy rokov.

Akihiro Ikeshita/JAXA

Napriek ich veľkému významu však predsa len netreba zaujímať aj na nebezpečenstvo, ktoré predstavujú. Okrem mnohých drastických zrážok so Zemou nás v blížiacich sa rokoch čakajú úplne nové riziká.

Mesiac a Mars, ktoré sa chystáme kolonizovať, nemajú atmosféru dostatočne hustú na to, aby vstupujúce asteroidy zbrzdila, alebo aby v nej zhoreli úplne. Aj to je dôvodom, okrem nedostatku erózie, prečo je Mesiac tak veľmi posiaty krátermi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP