Asteroid Apophis s priemerom 340 metrov, ktorého riziko zrážky so Zemou bolo pôvodne vylúčené, sa podľa najnovších informácií môže odkloniť od svojej pôvodnej dráhy natoľko, aby v roku 2068 zasiahol Zem, píše CNET.

Výpočty sa mýlili

Podľa tímu pod vedením astronóma Davida Tholena z Havajskej univerzity urobili vedci pri výpočte budúcej trasy asteroidu Apophis chybu. Nevzali totiž do úvahy jav zvaný Jarkovského efekt, kvôli ktorému mení malé teleso pohybujúce sa slnečnou sústavou svoju dráhu. Na jeho povrch dopadajú slnečné lúče, ktoré ho zahrievajú. Teleso následne vyžaruje fotóny v infračervenom spektre a mení rýchlosť v závislosti od svojej rotácie.

V prípade asteroidu Apophis môže Jarkovského efekt zmeniť dráhu až o 170 metrov ročne. To síce nie je dosť na zrážku počas preletu okolo Zeme v roku 2029 ani 2036, no Tholen odporúča, aby astronómovia asteroid Apophis s predpokladanou hmotnosťou až 61 miliónov ton naďalej pozorne sledovali. Po započítaní Jarkovského efektu sa totiž ukázalo, že existuje riziko zrážky asteroidu so Zemou pre rok 2068, informuje Phys.org.

Kľúčovou je ambiciózna misia NASA

Pokiaľ by sa tieto obavy vedcov potvrdili, kroky ľudstva v oblasti obrany pred asteroidmi, medzi ktoré patrí najmä misia s názvom DART (Double Asteroid Redirection Test), sa stanú kľúčovými pre zamedzenie zrážky. DART je experiment pod vedením NASA s cieľom odkloniť menší asteroid Didymos B obiehajúci okolo väčšieho asteroidu Didymos A z jeho dráhy.

Špeciálna sonda vrazí do asteroidu rýchlosťou 6,6 km/s, čím sa jeho hodinová orbita zmení o približne 4 minúty. Táto zmena síce nie je veľká, ale je dostatočná na to, aby ju zachytili teleskopy zo Zeme. Očakáva sa, že zrážka vytvorí umelý meteorický roj, ktorý bude možné pozorovať zo Zeme. Štart sondy je momentálne naplánovaný na 22. júla 2021, pričom ju ponesie raketa Falcon 9 od SpaceX.

Didymos pravidelne prechádza okolo našej planéty každých 20 rokov s minimálnou vzdialenosťou okolo 6,4 milióna kilometrov. Jeho najbližší blízky prelet by sa mal uskutočniť 4. októbra 2022 vo vzdialenosti približne 10,6 milióna kilometrov od Zeme. Zrážka so sondou DART by mala nastať presne 30. septembra 2022.

Zobraziť celú galériu (2)
Dva rôzne pohľady na sondu DART. Na pravom obrázku je možné vidieť kameru DRACO (Didymos Reconnaissance & Asteroid Camera for OpNav) založenú na zobrazovači LORRI s vysokým rozlíšením od spoločnosti New Horizons. Na ľavom obrázku je tiež znázornená anténa (RLSA) s rolovateľnými solárnymi panelmi ROSA (Roll-Out Solar Arrays). Pohľad napravo ukazuje iónový motor NEXT-C. / Zdroj: NASA

Práve misia DART ukáže, či je reálne chrániť Zem pred potenciálne nebezpečnými asteroidmi práve týmto spôsobom. DART je súčasťou projektu AIDA, ktorá je spoluprácou medzi NASA a Európskou vesmírnou agentúrou, pod ktorú spadá aj európska družica Hera. Jej úlohou je zmerať vplyv sondy DART na asteroid Didymos B a do vesmíru sa dostane v roku 2024 na palube novej rakety Ariane 6.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú