Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvo zrejme objavilo najstaršie hviezdy nášho vesmíru, ktoré fungovali úplne iným spôsobom ako všetky dnešné, informuje portál ScienceAlert. Doteraz nepozorované typy hviezd mal zachytiť Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST), z ktorého dát vyplýva, že sa ľudstvu podarilo identifikovať dávno predpovedané temné hviezdy.

Poháňa ich temná hmota

Nedávno objavené galaxie s označeniami JADES-GS-z13-0, JADES-GS-z12-0 a JADES-GS-z11-0 sú podľa novej štúdie gigantické hviezdy, ktoré fungujú úplne inak, než tie dnešné. Namiesto klasickej jadrovej fúzie ich má totiž poháňať temná hmota, pričom existencia takýchto objektov má potenciál vysvetliť hneď niekoľko nejasností v dnešných vesmírnych modeloch.

Doteraz sa totiž vedcom nepodarilo tieto hviezdy pozorovať a môžu byť vysvetlením napríklad pre supermasívne čierne diery, ktorých gigantickú hmotnosť doteraz nedokážu vedci iným spôsobom vyriešiť. Rovnako tak môžu byť aj dôvodom veľkosti prastarých galaxií, ktoré boli takisto nesmierne veľké a podarilo sa ich pozorovať aj pomocou JWST.

najstaršia čierna dieťa
DESY, Science Communication Lab

Využívanie temnej hmoty ako paliva vo hviezdach má fungovať vďaka jej špeciálnej vlastnosti. Častice temnej hmoty sa totiž majú dokázať navzájom anihilovať, pričom zmiznú a vytvoria veľké množstvo energie. Podľa tejto teórie sa malo v skorom vesmíre nachádzať oveľa väčšie množstvo temnej hmoty, ktorá mala produkovať temné hviezdy s hmotnosťou miliónov Sĺnk.

Môže fungovať úplne inak

Podľa nedávnej štúdie sa vesmír v skutočnosti nerozpína, čo podrýva najviac presadzovanú vedeckú teóriu. Zároveň to však znamená, že temná hmota funguje úplne iným spôsobom, než sme si doteraz mysleli. Aj keď s takouto teóriou súhlasia len máloktorí experti, matematika podľa novej štúdie sedí. Sedí dokonca aj kozmologická konštanta, s ktorou majú iné teórie problémy.

Nevydržali dlho

Temné hviezdy síce nemali dlhú životnosť, avšak ich následky a potomkov pozorujeme dodnes, pričom im vďačíme aj za našu vlastnú existenciu. Ich kolaps mal totiž vytvárať supermasívne čierne diery, ktoré sú dnes centrami prakticky všetkých existujúcich galaxií, v ktorých udržiavajú vďaka svojej extrémnej gravitačnej sile miliardy hviezd – i keď za štruktúrou galaxií naďalej stojí aj pretrvávajúca existencia temnej hmoty.

ESO/M. Kornmesser/

Všetky tri pozorované galaxie alebo temné hviezdy mali existovať len pár stoviek miliónov rokov po Veľkom tresku. Vedci tiež dodávajú, že takáto podstata temných hviezd je zároveň vysvetlením toho, prečo dnes viac nevidíme hviezdy prvej generácie.

Zatiaľ však ide len o teóriu, ktorá potrebuje nielen množstvo dodatočného výskumu, ale tiež pozorovania, ktoré môžu priniesť budúce teleskopy a vesmírne observatóriá. Zodpovedajúce hodnoty čísel totiž zatiaľ neznamenajú, že sú pozorované objekty skutočne temnými hviezdami – primárne si totiž experti myslia, že sú jednoducho galaxiami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú