Národné výskumné centrum pre letectvo a vesmír v Nemecku sa nevenuje iba produktom, ktoré sa pohybujú nad povrchom Zeme. Spoločnosť vyrobila elektromobil, ktorý je podľa ich slov najekologickejším autom na svete. Ako píše portál Electrive,  Zero Emission Drive Unit – Generation 1 (ZEDU-1) do ovzdušia nevypúšťa žiaden prach ani mikroplasty z pneumatík či bŕzd.

Nemecké vesmírne centrum pracovalo na prvom prototype vozidla spolu s firmou HWA, ktorá sa venuje výrobe, no predovšetkým úprave a tuningu automobilov.

Najčistejší elektromobil na svete

Ich prototyp ZEDU-1 nie je obyčajným elektromobilom, ktorý je schopný „iba“ jazdy bez produkcie lokálnych emisií. Inžinieri posunuli ekologickú stránku na úplne iný level a v prípade tohto prototypu nedochádza k znečisťovaniu životného prostredia ani žiadnym jemným prachom či mikroplastami, ktoré sa uvoľňujú pri brzdení či drolení pneumatík.

Oblasť kolies obopínajú z vonkajšej časti špeciálne kryty, ktoré vytvárajú v priestore kolesa vákuum. Následne ventilátor z tohto vákua doslova „vysáva“ drobné častice pneumatiky, ktoré sa drobia počas jazdy a preháňa ich cez filtračný systém.

ZEDU-1 je najekologickejší elektromobil na svete

Podobne funguje aj brzdový systém. Pri brzdení sa jemné čiastočky kovu takisto zachytávajú a filtrujú sa skrz nádobku s olejom. Ako píše DLR v tlačovej správe, inžinierom sa podarilo zvýšiť aj rekuperačnú schopnosť bŕzd a takmer všetka energia z brzdenia je prevedená späť na elektrickú.

Výsledky sú famózne

Nové technologické postupy nevedú len k zlepšeniu ekologickej stránky auta, ale výrazne prispievajú aj k jeho ekonomickosti. Tím vedcov počas prvých testov zistil, že do rýchlostí 50 km/h dokážu úplne eliminovať opotrebenie pneumatík a pri vyšších rýchlostiach ho znižujú o 70 % až 80 %.

Vďaka novej technológií bŕzd sa takisto úplne dokážu vyhnúť ich opotrebeniu. Výsledky výskumu by pritom mali byť základom pre všetky budúce elektromobily.

Ekologická stránka je čoraz dôležitejšia

Ekologické otázky elektromobilov začalo riešiť čoraz viac firiem. Holandský študentský tím dokonca vyrobil taký elektromobil, ktorého emisie sú „záporné“, teda počas jazdy čistí ovzdušie od CO2.

Ako uvádza portál NL Times, auto dokáže zachytiť až 2 kg CO2 po prejdení zhruba 32 000 km. To sa na prvý pohľad nemusí zdať veľa, no 10 takýchto áut by dokázalo vyfiltrovať ovzdušie rovnako efektívne ako bežný strom.

Bart van Overbeeke/Eindhoven University of Technology

Líder 35-členného tímu študentov prezradil, že zatiaľ ide iba o prvotný prototyp a v budúcnosti dokážu zachytávanie CO2 určite vylepšiť. Reálnym prínosom však nemusí byť úplné čistenie planéty, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Študenti totiž dbali na ekológiu aj pri výrobe samotného auta a cieľom projektu je, aby filter ovzdušia počas prevádzky vozidla vykompenzoval  aspoň emisie, ktoré sa vyprodukujú pri samotnej produkcii auta. Chcú tiež ukázať veľkým automobilkám, ako by k elektromobilite mali pristupovať aj oni.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP