Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Primárnym dôvodom, prečo elektromobily začínajú nahrádzať autá so spaľovacími motormi, je ekológia. Elektrické autá totiž pri prevádzke neprodukujú žiadne lokálne emisie. Ako informuje Electrek, holandský tím študentov dokonca vytvoril elektromobil, ktorý pri jazde zachytáva „cudzí“ oxid uhličitý z okolitého vzduchu.

Študenti svoj maximálne ekologický elektromobil pomenovali ZEM (Zero Emission Mobility). Dvojmiestne auto so športovým vzhľadom je však oproti ostatným elektromobilom unikátne tým, že pomocou špeciálnych filtrov dokáže z ovdzušia zachytiť skleníkové plyny ohrievajúce atmosféru.

Desať áut nahradí jeden strom

Ako uvádza portál NL Times, auto dokáže zachytiť až 2 kg CO2 po prejdení zhruba 32 000 km. To sa na prvý pohľad nemusí zdať veľa, no 10 takýchto áut by dokázalo vyfiltrovať ovzdušie rovnako efektívne ako bežný strom.

Bart van Overbeeke/Eindhoven University of Technology

Líder 35-členného tímu študentov prezradil, že zatiaľ ide iba o prvotný prototyp a v budúcnosti dokážu zachytávanie CO2 určite vylepšiť. Reálnym prínosom však nemusí byť úplné čistenie planéty, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Študenti totiž dbali na ekológiu aj pri výrobe samotného auta a cieľom projektu je, aby filter ovzdušia počas prevádzky vozidla vykompenzoval  aspoň emisie, ktoré sa vyprodukujú pri samotnej produkcii auta. Chcú tiež ukázať veľkým automobilkám, ako by k elektromobilite mali pristupovať aj oni.

Možná záchrana spaľovákov?

Podobný princíp zachytávania CO2 sa už dnes dá aplikovať aj na autá so spaľovacím motorom. Pri niektorých benzínových či naftových motoroch sa zvykne hovoriť, že filtre pevných častíc sú už tak účinné, že z výfukov vozidla za určitých okolností môže vychádzať čistejší vzduch, ako ten, ktorý auto nasáva uprostred znečistených miest a industriálnych zón.

O takýchto úvahách, na základe niektorých štúdií informuje napríklad Motoring research a podobným porovnaním dieselového pohonu so vzduchom v indickom Dillí sa zaskvel aj bývalý šéf Land Roveru Ralph Speth. Je však otázkou, či hovoríme o CO2, alebo iných pevných časticiach z výfukov áut.

Bart van Overbeeke/Eindhoven University of Technology

Riešením klimatickej krízy môžu byť obrovské zachytávače CO2

Podobné práčky však už fungujú mimo automobilového priemyslu. Švajčiarska spoločnosť Climeworks AG započala výstavbu najväčšieho zariadenia na priame zachytávanie oxidu uhličitého z ovzdušia na svete, informuje Interesting Engineering. Zariadenie vyrastie na Islande a dostalo prezývku Mammoth (Mamut).

Podľa tlačovej správy firmy zachytí každoročne až 36 000 ton CO2, pričom chce Climeworks AG do roku 2050 odstraňovať každoročne aspoň milión ton oxidu uhličitého z ovzdušia. Pre porovnanie, ľudstvo každoročne vyprodukuje viac ako 30 miliónov ton CO2 – takýto cieľ preto nie je zanedbateľný.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú