Triedu kompaktných a cenovo dostupných elektromobilov z dielne nemeckého Volkswagenu majú zastupovať modely ID.2 a ID.1, ktoré však na trhu uvidíme najskôr v roku 2023. Ako upozornil portál AutoVisie, na internete sa objavila skica, ktorá má patriť práve modelu ID.2, elektrickému nástupcovi kompaktného Pola.

Elektromobily zatiaľ nie sú pre každého a nie je to tak z hľadiska ich dojazdu či možností nabíjania, ale najmä kvôli ich obstarávacej cene, ktorá je spravidla omnoho vyššia, než cena podobného modelu so spaľovacím motorom. To sa však má do budúcna zmeniť a elektromobily budú dokonca lacnejšie, než klasické spaľováky.

Vo veľkej miere tomu prispejú aj nižšie náklady na výrobu batérií. O tejto téme nám veľa porozprával aj Marek Rolinc a Oto Pisoň zo spoločnosti InoBat, ktorá je označovaná za „slovenskú Gigafactory“.

Volkswagen

NEPREHLAIDNI
Vybrali sme TOP 7 ojazdených elektromobilov v slovenských bazároch za menej ako 20 000 € + jeden bonus

Menšie modely vedia byť cenovo atraktívne

Vyššie ceny súčasných elektromobilov sú spôsobené aj tým, že v aktuálnej ponuke akosi chýbajú malé mestské presúvadlá, na výber tak máme vo väčšine prípadov iba z veľkých SUV, crossoverov či elektrických sedanov. Samozrejme česť výnimkám, z kompaktných elektromobilov tu máme napríklad prichádzajúcu Daciu Spring či Renault Zoe. Úspech malých lacných elektromobilov podtrhuje aj fakt, že modely Volkswagen e-UP a Škoda Citigo-e sa u nás vypredali extrémne rýchlo, samozrejme vďaka ich cene a vtedy dostupnej dotácie vo výške 8 000 €.

Automobilky stále vidia v malých elektromobiloch potenciál. Veď aj spaľovacie modely ako Volkswagen Polo, Škoda Fabia či Renault Clio sú medzi ľuďmi naozaj populárne. Niet preto pochýb, že čoskoro prídu aj ich elektrické verzie, minimálne teda z dielne Volkswagenu.

Volkswagen ID.2 ako nástupca Pola a ID.1 ako náhrada za UP, respektíve e-UP, majú cieliť na menej náročných zákazníkov, čomu bude zodpovedať aj cenovka týchto elektromobilov. Ako informuje portál Motor1, očakávaná cenovka modelu ID.2 sa pohybuje na úrovni 20 000 €, ID.1 by ho cenou malo ešte viac podliezť.

Autovisie

Dizajnový podpis oboch noviniek sa ponesie v duchu novej, elektrickej éry automobilky Volkswagen, o čom napovedá aj zverejnená skica. Vidieť na nej hatchback/crossver kompaktných rozmerov, menší než je Volkswagen ID.3.

Linky vytvárajú výrazný športový vzhľad, pričom tomu dopomáha aj presah strechy nad zadným oknom. Okrem siluety nám však táto skica nič viac neprezrádza. Je tiež otázne, či skutočne patrí pripravovanému modelu ID.2. Všetko ukáže až čas, s približujúcim sa dátumom príchodu dvoch kompaktných noviniek na trh budú pribúdať aj detailnejšie informácie, zábery a videá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom