Rok 2021 sa v automobilovom priemysle jednoznačne niesol v čoraz silnejúcom trende nástupe elektromobility. Každému to síce „nevonia“, no fakt elektrizácie treba pragmaticky prijať a pripustiť si všetky jej rozumné výhody.

Ja som však v roku 2021 testoval jedno auto, ktoré síce nebolo elektromobilom, avšak v mojich očiach je tým najlepším, čo som v minulom roku vyskúšal.

Prvý dotyk s novou triedou S som zažil ešte v roku 2020 medzi prvými na Slovensku a bol to zážitok, aký ponúka skutočne len 1 % áut na svete. Vtedy som si povedal, že s kombináciou naftového 6-valca je to nezlomný etalón ciest. Omyl!

Je tu ešte lepšia kombinácia, ktorou je plug-in hybridná motorizácia s dvomi úžasnými vlastnosťami. Dojazd 100 km na čisto elektrický režim a až 60 kW rýchlonabíjanie, vďaka ktorému si „S-ko“ z 0 na 100 % dobiješ už za zhruba 30 minút. Vážení, takto komplexne dokonalé auto som ešte nezažil.

DETAILNÁ RECENZIA NAFTOVEJ VERZIE TRIEDY S ->>ČÍTAJ TU-<<

V recenzii sa dozvieš:

  • Aká je spotreba 2,5-tonovej limuzíny s výkonom 500 koní
  • Koľko prejde plug-in hybridná trieda S na jedno nabitie
  • Ako rýchlo sa nabije na rýchlonabíjačke a na domácom wallboxe
  • Čo ponúka interiér superluxusnej limuzíny
  • Čím očarila trieda S každého, kto sa v nej viezol
  • Ako na mňa zapôsobila nová generácia MBUX

Loading...

Loading…

Trieda S je etalón a táto nerobí žiadne kompromisy. Inžinieri preto pod kapotu namontovali to najlepšie, čím aktuálne Mercedes disponuje. Spaľovaciu zložku plug-in hybridnej motorizácie tvorí trojlitrový benzínový šesťvalec s výkonom 270 kW (367 koní). Už sám o sebe má tento motor neuveriteľný záťah, auto zrýchľuje aj na diaľnici s vybitou batériou a tá spotreba. K nej ale až neskôr.

Benzínový motor dopĺňa elektromotor s výkonom 110 kW (150 koní) a kombinovaný výkon celej sústavy je 375 kW, teda 510 koní. To je naozaj slušný výkon na prezidentskú limuzínu. Z 0 na 100 km/h to tento kolos zvládne za brutálnych 4,9 sekundy.

Čerešničkou na torte je prevodovka. 9-stupňový G-TRONIC radí tak precízne a s takým citom, že som mal niekedy pocit, akoby som šiel v elektromobile. „S-ko“ totiž zrýchľovalo a preraďovalo bez čo i len najmenšieho zašklbnutia. Prevodovka je teda skutočne elegantne zvladnutá pre čo najlepší pomer okamžitého výkonu, spotreby a spĺňania emisných noriem. Efektne pracovala aj pri prepínaní z elektrickej jazdy do stavu, kedy sa zapol spaľovák. 

Takmer 2,5-tonová limuzína s dĺžkou 5,2 metra je obratnejšia, ako niektoré malé mestské autíčka. Dopomáha tomu príplatková natáčacia zadná náprava, ktorá sa dokáže vychýliť až o 10 stupňov. Najlepšie to opisuje fakt, že obratnosť sa zlepšuje až na úroveň kompaktnej triedy A

Prednú časť klasicky charakterizujú svetlomety s trojbodovým denným svietením, ktoré je pre novú triedu S také typické. Integrujú zároveň aj novú technológiu digitálnych Multibeam LED svetlometov, ktoré sa skladajú z 1,3 milióna drobných natáčajúcich zrkadiel. Spolu majú rozlíšenie 2,6 milióna pixelov a maximálny dosvit 680 m (zákonom maximálny povolený dosvit pre autá jazdiace na Slovensku). Riadiaca jednotka s GPU využíva pripojenie podobné HDMI, aby generovala nepretržitý tok do zrkadiel.

Poďme ale k spotrebám, ktoré boli pre mňa osobne asi tým najväčším prekvapením. Plug-in hybridný Mercedes triedy S dokázal, že 500-koňové luxusné auto dokáže jazdiť so spotrebou ako ľudové hybridy Toyoty. Na plnú nádrž s vybitou batériou prejde 606 km, čo nie je veľa, no za takýto dojazd v žiadnom prípade nemôže spotreba, ale 28,6 kWh batéria, ktorá značne ukrajuje z objemu nádrže.

Benzínová spotreba sa počas celého, vyše 1000 km testu, pohybovala na hranici okolo 8 litrov na 100 km. Samozrejme, tu som auto aj niekoľkokrát nabíjal, no vážení, bavíme sa o 500-koňovom stroji s hmotnosťou takmer 2,5 tony! Pri jazde na diaľnici s vybitou batériou, kedy „ťaháš“ mŕtvu váhu s hmotnosťou 200-300 kg, som dosiahol spotrebu 10 l/100 km pri plnohodnotnom diaľničnom tempe. Myslím, že tento výsledok nepotrebuje ďalší komentár.

V čisto elektrickom režime hravo prejdeš na jedno nabitie 100 km, pokiaľ jazdíš v meste. Okresky uberajú z dojazdu o čosi viac, no aj tak prejde trieda S na najviac spomedzi všetkých aktuálne dostupných plug-in hybridov na svete. Jednu čerešničku na torte som už spomenul, no vlajková loď ich má niekoľko a tou ďalšou je bezpochyby nabíjanie. Maximálny nabíjací výkon 60 kW ma za následok, že plné nabitie na rýchlonabíjačke netrvá viac ako pol hodinu.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú