V hernom svete sa aktuálne nepíše o ničom inom, ako prichádzajúcej konzole PlayStation 5. Japonská spoločnosť Sony počas svojho herného eventu odhalila cenu a dátum vydania PS5 a fanúšikov tiež informovala o tom, že obchody od ďalšieho dňa začnú prijímať predobjednávky na novú konzolu.

V komunikácii medzi Sony a obchodnými reťazcami však musela nastať chyba, keďže obchody spustili predobjednávky už pár minút po skončení akcie, čím vyvolali masovú hystériu. Výraz v tomto prípade nie je prehnaný, keďže aktuálne PS5 s garanciou dodania v deň vydania neponúka takmer žiaden veľký obchod.

Vypredané aktuálne hlásia giganti ako Amazon, Gamestop, Bestbuy či Walmart, kde sa konzola vypredala doslova po pár minútach. Na sociálnych sieťach je aktuálne možné nájsť desiatky nespokojných zákazníkov, ktorí svorne tvrdia, že konzola sa vypredala, kým vôbec stihli vypísať adresu. A to prišli v prvej minúte.

Slovenské obchody na tom nie sú inak. V žiadnom zo špecializovaných herných obchodov PS5 aktuálne s garanciou dodania nezoženieš. ProGamingShop predobjednávky úplne vypol a namiesto toho ponúka možnosť prejaviť o konzolu záujem, Brloh zákazníkov upozorňuje, že nevie garantovať novembrový termín dodania. Elektronický obchod Alza.sk išiel ešte ďalej a v kolónke „očakávaný termín naskladnenia“ uvádza február 2021.

Alza.sk/Screenshot

Špekulanti prichádzajú

Väčšina zahraničných obchodných reťazcov predobjednávky úplne vypla, čo sa rozhodli využiť ziskuchtiví jedinci, ktorým sa podarilo zadať včas objednávku a dodanie konzoly v deň vydania majú nateraz isté.

Inzertné portály už stihli zaplaviť desiatky ponúk s nedostatkovým herným zariadením. Vo väčšine prípadov si špekulanti za konzolu s oficiálnou cenovou 499 dolárov pýtajú od 800 do 2000 dolárov, niektorí sa však neboja ísť ešte ďalej a PS5 predávajú za 10, respektíve 25 tisíc dolárov.

Dôvod nepoznáme

Aj keď japonská spoločnosť nešpecifikovala, aké množstvo PS5 bude dostupných v deň vydania, výkonný riaditeľ Jim Ryan potvrdil, že to bude podstatne viac kusov, ako v prípade PS4 v roku 2013. Pripomíname, že PS4 za prvý deň dokázalo predať približne jeden milión kusov, za prvé dva týždne číslo prekročilo dva milióny.

Podľa The Verge mal výrobca v pláne do konca roka vyrobiť približne 10 miliónov kusov PS5, čo by potvrdzovalo vyjadrenie Jima Ryana, zároveň však podľa uniknutých informácií došlo k zásadným problémom vo výrobe, kvôli ktorým Sony prišlo približne o štyri milióny konzol. Spoločnosť síce podobné správy dementovala, produkčné problémy spojené s vysokým dopytom po konzole by však zároveň predstavovali vysvetlenie akútneho nedostatku PS5 v obchodných reťazcoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom