Mobilné hry si za svoju históriu prešli hneď niekoľkými kľúčovými fázami, pričom jedna z posledných patrí medzi najtemnejšie. To je spôsobené najmä tým, že spôsob interakcie s nimi je často orientovaný na generovanie zisku vývojárom, skrz nekalé praktiky a všadeprítomné mikrotransakcie.

V obrovskej kope sena sa však nájdu výnimky, využívajúce v plnej miere dotykové ovládanie, ktoré navyše nebude prekážať dlhoročným hráčom klasických hier.

Toto je náš výber 8 hier, kedy sme sa vyhýbali portom z konzol a počítačov, respektíve zmenšeným verziám takýchto hier. PUBG, Minecraft alebo porty tradičných GTA hier teda nižšie nečakaj.

Séria hier GO

Puzzle hry a dotykové obrazovky smartfónov patria neodmysliteľne k sebe. Na trhu je mnoho lacných alternatív, ťažiacich z veľkých značiek preslávených na konzolách či počítačoch. Prípadom, kedy drobnejšie hry využili známe meno pre potreby primárne mobilného hrania a zároveň ho nepoškvrnili, sú napríklad hry zo série Go.

Hitman GO, Lara Croft Go alebo Deus Ex Go sú nesmierne úspešné tituly štúdia Square Enix Montreal, postavené na minimalistickej grafike a spočiatku jednoduchej, no príjemne narastajúcej náročnosti. Každá z nich využíva svojské univerzum, kedy Hitman sa eventuálne sústredí na elimináciu protivníkov, no na druhej strane je zase úlohou Lary prekonávanie prekážok.

Na špičkovej úrovni je aj ovládanie, pozostávajúce z vykonávania jednoduchých šmúh po displeji v smere požadovaného pohybu. Všetky hry zo série sú platené, no často bývajú v radikálnych zľavách, kedy ich cenovka podlezie hranicu aj 1 €.

Monument Valley

Rovnaký prístup k minimalizovaniu vizuálu, ale aj ovládania si v roku 2015 vzali do hlavy vývojári Monument Valley. Úlohou hráča je jednoduchými pohybmi dopraviť postavičku do cieľa, pričom v ceste mu stoja hlavne environmentálne rébusy.

Farebný vizuál a jednoduchý príbeh zabezpečia, že prechádzanie každým levelom pôsobí regeneračne a uspokojivo. Hádanky sa mierne líšia od úrovne k úrovni, kedy ich podstata ostáva nezmenená – narábanie s perspektívou, posúvanie plošín a stĺpov a následne vytváranie na prvý pohľad nespozorovateľných ciest k vytúženému cieľu.

Monument Valley sa v roku 2017 dočkalo aj pokračovania, ktoré je v mnohých smeroch identické s predchodcom, čo milovníkov originálu určite poteší. Dobrou správou je, že aj táto dvojica mobilných klenotov býva často vo veľkej zľave alebo po určitú dobu dokonca zadarmo.

GTA: Chinatown Wars

Chinatown Wars síce nie je hra pôvodne vydaná na mobily, no vďaka jej ovládacej schéme, pôvodne zamýšľanej pre Nintendo DS, ide o skrytý a prekvapivo kvalitný zárez vo svetovo známej hernej sérii.

Ako naznačujeme, hra prešla z DSka na PSP a až v roku 2010 na iPhone, pričom majitelia Androidov si museli počkať ešte štyri roky. Odbočka v sérii Grand Theft Auto sa priblížila k svojim koreňom, a to presunutím kamery do vtáčej perspektívy s komixovou grafikou.

Hrateľnosť už tradične pozostáva z kradnutia áut v otvorenom svete, kedy ju však dopĺňajú pomerne zábavné minihry (kradnutie auta, predaj drog), ktoré nenútene využívajú dotykovú obrazovku. Práve tento aspekt stavia mobilné verzie hry do pozície najlepšej voľby, ako si zahrať GTA: Chinatown Wars.

The Room

Séria hier The Room vyzdvihuje v jadre hrateľnosti omieľanú premisu, ktorú už niekoľkokrát za sebou dokázala vytiahnuť do nadpriemernosti. Ide totiž o titul zostavený z drobných rébusov, kedy cieľom hráča je postupne otvoriť svojsky navrhnuté krabice.

Hlavná úloha hrateľnosti je venovaná preskúmavaniu detailne vymodelovaného 3D objektu a následného pátrania po podozrivých prvkoch, ktoré predstavujú malé kroky ku finálnemu otvoreniu danej skrinky.

Nenechaj si ujsť
Takto sa robia pokračovania. Prekvapivý herný hit dostal skvelého, no desivého nástupcu (recenzia)

Obrovským kladom týchto hier je ich pomalšie relaxačné tempo, kontrastujúce s výbuchom emócií po konečnom prekonaní hádanky. Vzhľadom na povahu hry, jednotlivé hlavolamy nevychádzajú len z logického zmýšľania, ale často sa od hráča očakáva, že problémy vyrieši značne nekonvenčnými spôsobmi.

Oceanhorn

Séria The Legend of Zelda patrí medzi najdôležitejšie série herného biznisu, kedy nielenže s mnohými hernými mechanikami prišla ako prvá, no počas vyše tridsaťročnej histórie ich dokázala vyšperkovať do najlepšej možnej podoby.

Preto niet pochýb, že každý rok vznikajú početné kópie využívajúce zásadné faktory, uzákonené kľúčovými rébusmi a hádankami práve tejto japonskej série. Dlhé roky bola najznámejšia mobilná kopírka práve hra Oceanhorn, ktorá v dobe vydania ponúkla na pomery mobilov nádhernú 3D grafiku a prechádzanie úrovňami po vzore hier The Legend of Zelda.

Rovnako ako v prípade ostatných hier na tomto zozname, aj Oceanhorn sa neskôr pozrel na počítače a konzoly, kde sa mu už pochopiteľne nepodarilo zožať rovnaký úspech, ako na pôvodne zamýšľaných mobiloch.

7 Mages

Nie je tajomstvom, že krokovacie dungeony si svoju dobu na výslní už dávno odbili. Po roku 2010 sme sa však dočkali hneď niekoľkých pokusov o znovuzrodenie žánru a nemalým kúskom skladačky je aj tretia časť legendárneho českého RPG, Brány Skeldalu.

Na mobiloch nájdeme nekonečné množstvo takto orientovaných titulov, pričom 7 Mages nad nimi vyniká v jedinom dôležitom smere – nejde o priamočiary port „väčšej“ verzie, ale už od začiatku vyvíjaný projekt, s myšlienkou drobných, dotykových displejov.

Na druhej strane, 7 Mages ponúka rokmi osvedčenú hrateľnosť, kde partička hrdinov sa posúva po štvorčekovanej mape v reálnom čase a hádanky prepletá ťahovými súbojmi. Nechýba ani nostalgická atmosféra a najmä spočiatku vyššia náročnosť, opierajúca sa o RPG prvky.

Chaos Rings III

Hry štúdia Square Enic vychádzajú na mobiloch už niekoľko nezanedbateľných rokov. To znamená, že Android a iOS zariadenia sú jedným z najlepších spôsobov, ako si ikonické RPG ságy, vyvíjané v krajine vychádzajúceho slnka, zahrať.

Vedľa všetkých Final Fantasy a Dragon Quest hier, Chaos Rings III sa vyznačuje svojim primárnym zameraním na dotykové ovládanie, keďže mimo smartfóny sa štvorica hier dostala len raz, a to ako kolekcia pre handheld od Sony, PS Vita.

Cenovka prevyšujúca 20 € môže síce na Google Play pôsobiť odstrašujúco, no na druhej strane skrýva megalomanské dobrodružstvo s hlbokým príbehom a ľúbeznými charaktermi, ťahovými súbojmi a gigantickým množstvom zbraní vybavenia, poháňajúcom hráča neustále dopredu.

Mini Metro a Mini Motorways

Vývojári Dinosaur Polo Club priniesli v roku 2014 na mobily excelentný koncept strategickej hry, kde úlohou hráča je čo najefektívnejšie vybudovať trať metra. Aj keď titul Mini Metro prvotne vyšiel pre webové prehliadače a počítače, pravá myšlienka nezaháľajúcich prstov a bleskurýchlych reflexov sa najviac ujala až na dotykových obrazovkách.

Zaujímavosťou je, že úrovne (siete koľají) sú reprezentované reálnym pôdorysom miest, čo sa pretavuje aj do špecifík hrateľnosti. Hráč s mapou interaguje kreslením čiar medzi jednotlivým stanicami, kedy musí zohľadňovať terén, ostatné trasy, mosty či rieky.

Vďaka cenovke niečo málo cez 1 € je hra úplne bez reklám, disponuje veľkou mierou znovuhrateľnosti a kopou svetových metropol/úrovní. Vynikajúco je na tom aj nepriame pokračovanie Mini Motorways (žiaľ, len pre iOS) z roku 2019, berúce si za úlohu budovanie siete ciest.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú