Ministerstvo financií zvyšuje špeciálny odvod pre banky, ktorý stúpne z terajšieho odvodu 0,2 % z hodnoty svojich pasív vykazovaných v súvahe na 0,4 % v roku 2020. To, spolu s reguláciou Európskej centrálnej banky a zvýšením nákladov služieb malo viesť Poštovú banku k zmene cenníka, ktorý bude platný už od začiatku januára. Poštová banka pritom vyradila niekoľko druhov poistení, zrušila 50 % zľavu na účet pre seniorov a zavádza aj poplatok sa doručovanie dôchodkov v hotovosti.

Ešte pred koncom tohto roka obdržali viacerí dôchodcovia a klienti Poštovej banky oznámenie o zmene výšky a druhov poplatkov, ktoré budú v novom cenníku platné od 1. januára 2020 a účinnosť nadobudnú 1. marca 2020.

Banka doteraz doručovala dôchodky v hotovosti bezplatne a poskytovala tiež 50 % zľavu na užitočný účet Senior. To sa však onedlho zmení rovnako ako viacero ďalších poplatkov v novom sadzobníku.

Dôchodcovia nedostanú dôchodky zadarmo. Pribúdajú viaceré poplatky

V prvom rade sa zvýši cena za Užitočný účet, za ktorý doteraz klienti platili 5 €, no po novom cena stúpne na 5,90 €. Užitočný účet Senior od začiatku marca prestane poskytovať výhody dôchodcom, ktorí si zaň miesto pôvodného 1 € mesačne zaplatia dvojnásobok. Poštová banka však spoplatní aj doručenie dôchodkov sumou 1,30 €. Po nadobudnutí účinnosti nového sadzobníka budú tieto vyššie ceny zaúčtované v dôchodkoch.

Dôchodcovia majú možnosť požiadať o zmenu vyplácania dôchodku aj Sociálnu poisťovňu, kde však môže zmena trvať až 3 mesiace a následne môžu v Poštovej banke bezplatne zrušiť účet. Jednou z možností je aj požiadať o vydanie platobnej karty.

K účtom bude od nového roka banka vydávať iba 2 platobné karty a každá ďalšia navyše bude dostupná za mesačný poplatok 1,50 €. Z nového sadzobníka však zmizne poistenie pri Užitočnom účte, kde už nenájdeme poistenie platieb a poistenie osobných vecí v základnom, ale i rozšírenom balíku.

Nenechaj si ujsť
Slovenskú poštu čaká celoslovenská odstávka kvôli IT. Zavrú pobočky, nepôjdu služby, aplikácia a web

V prípade platobných kariet banka vyradí z ponuky aj cestovné poistenie k platobnej karte. Okrem toho pribúdajú ďalšie poplatky. Poštová banka zavedie nový poplatok 1,30 € navyše k štandardným poplatkom za realizáciu transakcií priamo na Pošte a týka sa to hotovostných platobných služieb, SEPA platieb, ale aj sporení a termínovaných vkladov a ďalších služieb.

Klienti potom navyše zaplatia 4 € aj za výber hotovosti v pobočkách banky a na poštách. Pokiaľ by si chcel niekto zobraziť zostatok na účte v bankomate inej banky, stretne sa s poplatkom 0,50 €.

Banka spoplatní aj bezhotovostné vklady peňazí na hazardné hry sumou 5 €, pokiaľ vklad bude vyšší ako 30 €. Týka sa to len debetných kariet. S novým rokom tak do Poštovej banky prídu viaceré zmeny v poplatkoch, na ktoré môžu klienti reagovať do 1. marca, teda pokým nový sadzobník nenadobudne účinnosť.

Úpravy, zvýšenie poplatkov a zavedenie nových sadzieb banka odôvodňuje práve legislatívnymi zmenami ako aj nákladmi s poskytovaním služieb na pobočkách Slovenskej pošty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú