Pri výbere grafickej karty je najhlavnejším parametrom výkon. Nezáleží pritom, či si hráč, alebo ťažíš kryptomeny. Medzi momentálne najvýkonnejšie karty sa radí Titan V od Nvidie a RX Vega 64 od AMD.

Technologický portál wccftech sa rozhodol vyskúšať, ktorá z týchto dvoch kariet sa viac oplatí pri ťažení kryptomien. Aj keď ani jedna z nich nie je oficiálna karta určená na ťaženie, pre obrovský výkon ich zákazníci kupujú aj tak. Dokonca sú vydané aj ovládače, ktoré kartu optimalizujú na čo najvyšší výkon v ťažení kryptomien.

Testovacia zostava

V tabuľke nižšie môžeš vidieť zostavu, na ktorej celý test prebiehal. Ťaženie prebiehalo na minciach XMR Monero založených na CryptoNight.

CPU: Intel Core i7-6700K
RAM: Corsair Vengeance 32 GB DDR4-2400
DISK: Samsung 850 EVO 250 GB SSD
ZDROJ: Thermaltake ToughPower Grand 1200W 80 Plus Gold
Nvidia driver: 388.59
AMD driver: 17.30.1029

A vo výsledkoch nižšie môžeš vidieť, ako dané karty dopadli. Testovali sa pritom rôzne konfigurácie. Pri základom takte, pri zdvihnutí power limitu, pri zmene nastavení a pri odstránení všetkých obmedzení, čo by kartu brzdilo. Pri každom teste však suverénne viedla karta ‚‚červených.’’ Hlavným dôvodom bol blockchain driver, ktorý je optimalizovaný práve na ťaženie a dosahuje výkon až 2055 H/s.

Výsledná suma ukazuje profit, ktorý je možný dosiahnuť za jeden mesiac prevádzky. Pri vytvorení rigu s viacerými kartami by tak šlo o celkom slušný zdroj príjmu, pričom ťa nezruinujú ani náklady na elektrinu, nakoľko spotreba karty nie je až taká vysoká. AMD vyhráva dokonca aj pri návratnosti investície, ktorá je na hranici 4,5 mesiaca, oproti 1 roku a takmer 11 mesiacom v prípade Titanu V.

Bohužiaľ, testy na iných kryptomenách sme sa nedočkali, no možno povedať, že výsledok by bol rovnaký, nakoľko karty od AMD sú známe tým, že sú na ťaženie najvhodnejšie. Navyše ich cena nie je až taká vysoká, a tak sa jedná o veľmi atraktívnu voľbu pre všetkých ťažiarov. Ak by si mal záujem tieto kryptomeny založené na CryptoNight algoritme ťažiť, nižšie nájdeš ich zoznam aj s podrobnejšími štatistikami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú