Najväčšia sociálna sieť sveta sa už neraz stala nástrojom pre podvodníkov, ktorí videli šancu na rýchle zárobky podvodom na ľuďoch. Teraz sa mnohí pokúšajú zneužiť situáciu so šíriacim sa koronavírusom a nedostatkom rúšok, ktoré cez inzerciu predávajú nielen na tejto platforme za príliš vysoké ceny. Na konanie vypočítavých inzerentov reagovala aj slovenská polícia, ktorá upozorňuje na množiace sa ponuky predražených zdravotníckych potrieb cez Facebook.

Spoločnosť Facebook sa rozhodla v súvislosti so šírením koronavírusu zakročiť proti reklamám a inzerátom obsahujúcich ponuky na kúpu zdravotníckych pomôcok a ochranných rúšok, ktorých je v mnohých lekárňach nedostatok.

Ľudia totiž v obave nakúpili veľké množstva rúšok, ktorými sa chcú chrániť proti šíriacej sa nákaze. Okrem tých, ktorí si nakúpili potrebný počet rúšok pre vlastnú potrebu sú tu aj vypočítaví jedinci, ktorí sa rúškami zásobili viac ako by potrebovali a teraz ich s vysokou maržou predávajú na internete.

Na „šmejdov“ upozorňuje už aj slovenská polícia

Facebook chce preto takémuto konaniu zabrániť a bude blokovať reklamy a inzeráty týkajúce sa aj ochranných rúšok, o ktorých predávajúci môže tvrdiť, že ľudí zaručene ochránia pred nákazou, informoval TechCrunch.

Za posledné týždne sa totiž rozšírilo množstvo reklám a ponúk, v ktorých sú predávané práve zdravotnícke pomôcky a za omnoho vyššie ceny ako pred rozšírením koronavírusu. Mnoho príspevkov pribudlo nielen na stránkach siete, ale aj v sekcii Marketplace, kde môžu používatelia publikovať svoje inzeráty.

Nenechaj si ujsť
Polícia varuje pred hoaxmi o koronavíruse. Slováci sa majú evakuovať a vláda vraj zatajuje detaily

Ešte v piatok preto Facebook potvrdil, že bude dohliadať na spomínané ponuky a inzeráty na ochranné rúška bude odstraňovať. Napriek tomu stále pribúdajú nové a nové inzeráty, v ktorých ľudia predávajú obyčajné rúška, ale aj respirátory triedy FFP3.

Ochranné rúška sa je však najvhodnejšie nosiť už pokiaľ bola osoba nakazená vírusom alebo v prípade, ak sa osoba stará o človeka, u ktorého bola nákaza potvrdená. Rúška ale neochránia zdravých ľudí.

KORONAVÍRUS: VYPOČÍTAVO PREDÁVAJÚ RÚŠKA A INÉ ZDRAVOTNÍCKE POTREBY, NAHLÁSTE ICH FACEBOOKUSpoločnosť Facebook…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Montag, 9. März 2020

Sociálnej sieti môže v boji proti takýmto vypočítavým „podnikateľom“ pomôcť každý nahlásením podozrivej ponuky a inzerátu.

Nahlásiť takýto inzerát alebo reklamu je možné po kliknutí na ikonu troch bodiek v prvom hornom rohu ponuky a následne stačí zvoliť dôvod, prečo chceš konkrétny obsah nahlásiť. Slovenská polícia taktiež upozornila, že pokiaľ sa v takýchto prípadoch naplní skutková podstata trestného činu, bude konať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom