Podobne ako minulý týždeň, opäť prinášame seriálový tip na sobotný večer. Z Netflixu sa tentokrát presunieme na HBO, v ponuke ktorého sa skrýva skutočný seriálový klenot. Vopred ťa však varujeme, ak ho raz začneš pozerať, nebudeš vedieť prestať.

Reč je o kriminálnej sérii The Wire, ktorú v ponuke HBO GO nájdeš pod menom Špina Baltimoru. Seriál ponúka neskreslený pohľad do amerického Baltimoru, ktorý sa síce tvári ako krásne mesto, no pri pohľade bližšie je prehnité drogami a zločinom.

The Wire zobrazuje boj o územia medzi zločineckými gangami a detailne mapuje neľahkú prácu polície, ktorá sa za každú cenu snaží znížiť kriminalitu. Zabudni na NCIS a podobné seriály,v ktorých detektívovia za pár dní vyšetria aj tie najzamotanejšie zločiny. Nečakaj ani bombastické prípady, v ktorých šikovní policajti geniálnym plánom prechytračia hlúpych zlodejíčkov.

Špina Baltimoru nie je postavená na boji dobra so zlom, nesnaží sa moralizovať. Namiesto toho tvorcovia vysielajú sondu do sveta zločinu i polície a častokrát diváka nechávajú v nemom úžase nad tým, aký prehnitý systém polície v skutočnosti je.

Seriál sa rozbieha pomaly, predstavuje hlavné postavy na oboch stranách barikád, postupne sa však nenápadne dostáva pod kožu a divák sa pristihne pri tom, ako fandí drogovo závislému bezdomovci či miestnemu dílerovi.

NEPREHLIADNI  
Toto je 8 suverénne najlepších mafiánskych filmov a seriálov za posledné roky

Počas piatich sérií sa Špina Baltimoru sústredí predovšetkým na boj s drogami a zložitý byrokratický systém, postupne si na mušku  ale berie aj ďalšie citlivé oblasti ako školstvo či svet médií. Ide teda o zložité spoločenské témy, ktoré tvorcovia zobrazujú bez ideálov a pozlátok.

Od odvysielania prvej série už uplynulo takmer 18 rokov, ide teda o starší počin, ktorý napriek nesporným kvalitám uniká mnohým fanúšikom televíznej zábavy. Nedaj sa však odradiť starším dátumom. Aj keď Špina Baltimoru v konkurencii záplavy novodobých autentických dokumentárnych sérií možno nepôsobí tak úderne ako v minulosti, stále ide o v mnohých smeroch dokonalý televízny projekt, ktorý ťa nechá so spadnutou sánkou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom