Trpíš deficitom kvalitných filmov a seriálov? Prinášame vôbec prvý diel novej pravidelnej rubriky tip na sobotný večer s kvalitným počinom z Netflixu, ktorý možno ušiel tvojej pozornosti.

Keď pred troma rokmi FC Sunderland vypadol z Premier League, filmoví tvorcovia z produkčnej spoločnosti Fulwell 73 mali nápad zdokumentovať návrat známeho klubu späť do jednej z najlepších líg sveta. Anglický klub v nej pôsobil posledných desať rokov a málokto pochyboval o tom, že by comeback nemusel vyjsť.

Nasledujúca sezóna sa však vybrala presne opačným smerom. Napriek tomu, že klub mal vyhrávať a v druhej lige pomerne jasne dominovať, prehrával jeden zápas za druhým. Nevíťazná šnúra sa nakoniec natiahla na dlhých 14 zápasov a to, čo malo byť zdokumentované ako triumfálny návrat medzi anglickú futbalovú elitu, nakoniec skončilo pádom do tretej ligy.

Práve kľúčové udalosti nelichotivej situácie klubu zaznamenáva športová dokumentárna séria od Netflixu s názvom Sunderland ‘Til I Die. Vôbec pritom nezáleží na tom, či Sunderlandu fandíš, o klube si doposiaľ príliš nepočul, alebo sa o futbal vlastne vôbec nezaujímaš. Športová séria prostredníctvom rozhovorov, zápasových i zákulisných scén prináša chytľavý a strhujúci príbeh pre všetkých fanúšikov televíznej zábavy.

Dokument sa pritom nezameriava iba na klub samotný, ale zobrazuje tiež, akú kľúčovú úlohu FC Sunderland hrá v životoch fanúšikov, stojacich za tímom aj v ťažkých časoch. Futbal je pre miestnych každodennou súčasťou života, domáci pri každom góle búrlivo oslavujú, pri neúspechoch naopak hromadne smútia.

Emócie filmoví tvorcovia šikovne prenášajú aj na diváka, ktorý klubu drží palce aj napriek skutočnosti, že o ňom pred pozeraním možno príliš veľa nevedel.

Sunderland ‘Til I Die mal na Netflixe premiéru v decembri 2018 a predovšetkým v Anglicku sa okamžite stal obrovským hitom.

Nadšené ohlasy od divákov i recenzentov mali za následok predstavenie druhej série, ktorá bola v rámci streamovacej služby odvysielaná len na začiatku apríla. Hodnotenie na ČSFD sa momentálne hýbe na úctychodných 91%, ak teda na sobotný večer nemáš plán, vieš, do čoho sa môžeš pustiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom