Americký prezident Donald Trump včera prekvapivo vyhlásil, že podporí novú dohodu, ktorá umožní čínskej sociálnej sieti TikTok ďalej fungovať v USA. Avizované sťahovanie aplikácie z obchodu Google Play a App Store v USA, ktoré sa malo udiať dnes, sa tak nakoniec zatiaľ nekoná, upozornil portál CNET.

Zákaz sa nekoná, TikToku sa črtá nová dohoda

Ako informovala agentúra Reuters, avizované sťahovanie čínskych aplikácií WeChat a TikTok z obchodov, ktoré prevádzkujú spoločnosti Apple a Google v USA, sa nakoniec pravdepodobne v plnom merítku konať nebude. Prezident Donald Trump totiž v sobotu vyhlásil, že nakoniec podporí dohodu umožňujúcu TikToku pokračovať v činnosti v USA.

Podľa novej dohody bude sociálnu sieť vlastniť nová spoločnosť s názvom TikTok Global, ktorej ústredie bude priamo v Spojených štátoch.

Spoločnosť Oracle, o ktorej sa ako o americkom partnerovi TikToku hovorí už dlhšie, prevezme 12,5 % podiel v tejto spoločnosti a zároveň bude ukladať všetky používateľské údaje na svojich serveroch, aby vyhovela bezpečnostným požiadavkám administratívy USA, ktorá sa obáva, že údaje o používateľoch aplikácie odovzdávajú čínskym úradom.

Americký maloobchodný gigant Walmart, ktorý mal pôvodne kúpiť americké operácie TikToku spolu s Microsoftom, získa podľa novej dohody 7,5 % podiel v spoločnosti TikTok Global. Zvyšných 80 % firmy ostane čínskej spoločnosti ByteDance, ktorá je však z približne 40 % vlastnená americkými investormi.

Výsledkom tak je, že z novej spoločnosti TikTok Global budú priamo alebo nepriamo vlastniť americký investori približne 53 %, pričom údaje o amerických používateľoch sa budú ukladať na serveroch Oraclu. Z miest v dozornej rade budú tiež štyri z piatich obsadené Američanmi, informoval Bloomberg.

Je tiež možné, že podiel ByteDance sa budúci rok ešte zníži. Čínska spoločnosť totiž údajne plánuje zhruba o rok verejne ponúknuť akcie TikTok Global na americkej burze.

Spoločnosť ByteDance tiež súhlasila, že vytvorí v americkom TikToku až 25000 nových pracovných miest, pričom doteraz ich bolo niečo cez 1000. Súčasťou dohody bude podľa najnovších informácií aj nový vzdelávací fond v hodnote 5 miliárd dolárov, ktorého cieľom bude vytvoriť učebné materiály pre deti s využitím umelej inteligencie.

Žiadna zo zapojených spoločností však neuviedla, koľko peňazí na iniciatívu poskytne. Tento fond má však reprezentovať „poplatok“, ktorý prezident Trump od spoločností požadoval za účasť na dohode.

WeChat zatiaľ podržali jeho americkí používatelia

Nová dohoda však dočasne „nezachráni“ čínsku spoločnosť Tencent a jej aplikáciu WeChat, ktorá mala byť podľa nariadenia dnes z Google Play a App Store v USA stiahnutá. Ako však informuje CNN, toto nariadenie dočasne zrušil federálny sudca v Kalifornii s odvolaním na žaloby skupiny používateľov aplikácie, ktorí tvrdia že administratíva tým obmedzuje ich práva.

Nariadenie Googlu a Applu stiahnuť TikTok zo svojich obchodov Google Play a App Store v USA sa tak podľa nových podmienok posúva presne o týždeň. Dohodu musí dovtedy schváliť Výbor pre zahraničné investície v Spojených štátoch (CFIUS) a pochopiteľne aj Čína.

Prvú čínsku reakciu pritom priniesol denník Global Times, ktorý publikuje oficiálne noviny čínskej komunistickej strany. Podľa toho je nová dohoda stále neférová, no vyhýba sa najhoršiemu prípadu, kedy by boli TikTok v USA stiahnutý z trhu alebo úplne rozpredaný americkým spoločnostiam, čo čínska vláda už dlhšie odmieta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú