Po extrémne štedrej koncoročnej nádielke sa úvod do nového roka v hernom svete ponesie skôr v pokojnejšom duchu a pozornosť pútajú predovšetkým prerábky starších herných klasík. O slovo sa však hlási aj legendárny zabijak s číslom 47 či pokračovanie RTS klasiky Stronghold. Toto sú hry, ktoré v januári stoja za pozornosť.

Iris Fall

Dátum vydania: 8. január

Platforma: PS4, XBO, Switch

Puzzle adventúra od indie štúdia Next Studios bola na PC vydaná ešte v roku 2018, vďaka mimoriadne pozitívnym ohlasom od hernej obce sa teraz dostáva aj na konzoly. Hráč sa v Iris Fall vžije do role malého dievčatka, ktoré sa v spoločnosti svojej mačky ocitne v čiernobielom labyrinte a hľadá z neho cestu von.

Indie titul vyniká predovšetkým netradičným gotickým vizuálom, pozostávajúcim z kombinácie čiernobielej farby a hry tieňov, na ktorom vo veľkom stojí aj riešenie hádaniek. Tvorcovia okrem netradičného umeleckého štýlu sľubujú aj veľmi osobný príbeh, sami hru opisujú ako intímnu skúsenosť. Iris Fall sa od konkurencie líši aj kombináciou 2D a 3D prvkov, nepoteší naopak prílišná krátkosť, ktorá sa v hráčskych recenziách opakuje až podozrivo často.

King Arthur: Knight’s Tale (Early Access)

Dátum vydania: 12. január

Platforma: PC

O King Arthur: Knight’s Tale možno počuješ prvýkrát, rozhodne však ide o kúsok, ktorý stojí za pozornosť. Maďarskí vývojári zo štúdia NeocoreGames v novej fantasy kombinujú populárne žánre ťahovej stratégie a RPG s dôrazom na budovanie postáv, hra ponúkne až 30 rôznorodých hrdinov rozdelených do piatich tried, ktorí budú disponovať jedinečnými setmi zručností.

Príbeh novinky je inšpirovaný legendou o kráľovi Artušovi, aj tu však vývojári ukazujú dávku originality, keďže hráč sa vžije do postavy Mordreda, ktorého úlohou bude v spoločnosti rytierov okrúhleho stola Artuša zabiť. Súčasťou hrateľnosti bude aj správa Camelotu, ktorý prostredníctvom postavených budov sprístupní viaceré možnosti manažmentu postáv a bonusy.

Scott Pilgrim vs. The World: The Game

Dátum vydania: 14. január

Platforma: PC, PS5, XSX, PS4, XBO, Stadia

Podobne ako Iris Fall aj herný Scott Pilgrim už má svoju premiéru za sebou, vydaný bol totiž ešte v roku 2010 na konzoly PS3 a Xbox 360. Ubisoft Montreal sa však rozhodol svoj 2D arkádový beat „em up kúsok oživiť a prináša ho na všetky súčasné herné zariadenia. Hra je postavená na obľúbenej komiksovej sérii, úlohou hráča je naprieč siedmymi úrovňami poraziť sedmičku ex-priateľov svojej múzy Ramony.

Na to hlavný hrdina nebude sám, staronová hra je totiž postavená na kooperácii štyroch hráčov a to aj na jednej obrazovke, čo by sa mohlo ukázať najsilnejšou devízou januárovej novinky. Herný Scott Pilgrim rozhodne zaujme aj svojim hudobným sprievodom, soundtrack ku hre v roku 2010 ospevovali prakticky všetci recenzenti, IGN sa ho nebálo označiť za možno najlepší soundtrack na PS3.

Hitman 3

Dátum vydania: 20. január

Platforma: PC, PS5, XSX, PS4, XBO, Stadia

Najväčší januárový herný release sľubuje doposiaľ najdôležitejšiu misiu Agenta 47, ktorého úlohou bude v spolupráci so starým priateľom, Lucasom Greyom, eliminovať partnerov Providence. Hitman 3 tak sľubuje dramatické zakončenie trilógie World of Assassination, pričom hráči budú mať k dispozícii bezprecedentné možnosti sofistikovanej likvidácie svojich cieľov.

Novinka na jednom mieste ponúkne viac ako 20 lokalít z celej trilógie, rovnako medzi nimi bude možné používať všetky odomknuté predmety. Tešiť sa však môžeš na viacero nových máp a neopozeraných herných prostredí. Majitelia konzol od PlayStation si svet Agenta 47 navyše budú môcť vyskúšať takmer na vlastnej koži, hra totiž disponuje podporou virtuálnej reality PlayStation VR.

Stronghold Warlords

Dátum vydania: 26. január

Platforma: PC

Nový diel RTS legendy Stronghold mal byť vydaný ešte na jeseň minulého roka, vývojári však kvôli COVID-19 release o niekoľko mesiacov posunuli. Fanúšikovia stratégií sa tak na bojiská opäť dostanú na konci januára a tentokrát navštívia Ďaleký východ, kde v titule Warlords preskúmajú silu kočovných kmeňov aj ich hospodárstva.

Novinka ponúkne niekoľko národov s jedinečnými jednotkami, medzi ktorými nebudú chýbať Mongoli či klany Samurajov, dobýjať sa teda budú orientálne pevnosti pod správou vojvodcov so špeciálnymi bonusmi. Príbehová kampaň ponúkne celkovo 24 misií, samozrejmosťou budú aj viaceré ďalšie módy, ktoré budú simulovať správu feudálneho impéria.

The Medium

Dátum vydania: 28. Január

Platforma: PC, XSX, XSS, XBO

Psychologický horor a jedna z najočakávanejších Microsoft exkluzivít v novom roku sa odohráva v dvoch realitách. Hráč prevezme kontrolu nad hlavnou hrdinkou Marianne, médiom, ktoré dokáže navštíviť svet duchov, kde stretá dievčinu Sadness. Dvojica sa spoločne snaží poraziť tajomnú zlú bytosť Maw, ktorej hlas v hre prepožičal známy herný protagonista Troy Baker.

Hrateľnosť je postavená na preskúmavaní temného opusteného rezortu, dej sa odohráva naraz v obidvoch svetoch, s čím súvisí aj riešenie frekventovaných herných hádaniek. Poľskí vývojári z Bloober Team, ktorí majú na svedomí napríklad vydarený minuloročný Blair Witch, originálny zážitok umocňujú aj silným hudobným sprievodom, ktorý má patriť k najsilnejším stránkam hry.

The Yakuza Remastered Collection

Dátum vydania: 29. Január

Platforma: PC, XSX, XSS, XBO

Remasterovaná trilógia populárnej japonskej značky Yakuza má už svoju premiéru na PS4 za sebou, časová exkluzivita Sony vypršala, hra sa tak konečne dostáva aj na zariadenia pod hlavičkou Microsoft. Kolekcia pozostáva z trojice titulov známej značky, konkrétne tretieho, štvrtého a piateho dielu, hlavnú úlohu tu teda opäť hrá charizmatický zločinec Kazuma Kiryu.

Okrem úpravy do krajšej grafiky bola remasterovaná trilógia prispôsobená pre západné trhy, čo znamená anglický dabing, pozmenené konverzácie a úpravu scenára. Menšie zmeny postretnú aj užívateľské rozhranie či minihry. Kolekcia hier by tak mala predstavovať ideálnu príležitosť na návštevu japonského podsvetia v krajšej grafike, čo v prípade PS4 verzie potvrdzovali aj vysoké známky v recenziách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP