Slávny inovátor Elon Musk, ktorý stojí za elektromobilmi Tesla, solárnymi škridlami a spoločnosťou SpaceX oficiálne odhalil, načo bude slúžiť jeho ďalší vynález.

Jedná sa o tunely, na ktorých pracuje so spoločnosťou The Boring Company. Keď sa spomenie slovo „tunely“, väčšine z nás príde na um vyriešenie dopravnej situácie. Keby ale Muskove tunely slúžili iba na to, rozhodne by neboli ničím výnimočné. Ich použitie bude teda oveľa širšie. The Boring Company na svojej stránke aktualizovala sekciu často kladených otázok o nové informácie.

Tunelyzdroj fotografie: Screenshot/The Boring Company/YouTube

Nenechaj si ujsť
Elon Musk začal s budovaním tunelov na prepravu áut. Najnovšie videá a fotky ukazujú prvý tunel aj stroj, ktorý ich razí

A práve tie prezrádzajú kľúčové informácie. Hyperloop. Áno, Elon do svojho projektu s tunelmi zaplietol aj tento futuristický spôsob prepravy. Myšlienka spočíva najmä vo vyriešení zlej dopravnej situácie, pričom inovátor videl dve riešenia. Buď pomocou lietajúcich áut, ktoré ale podľa Muska nevyzerajú veľmi životaschopne. Druhou možnosťou je „ísť dole“ a vybudovať tunely. Tie navyše voči lietajúcim autám poskytujú niekoľko výhod, ako napríklad odolnosť voči vplyvom počasia a možno výstavby v podstate neobmedzeného množstva vrstiev tunelov.

Avšak ani tunely nie sú úplne bezproblémové. Hneď prvým problémom je ich cena a druhým fakt, že existujúce tunely s Hyperloopom nemôžu fungovať. „V súčasnosti sú tunely veľmi drahé na kopanie, niektoré projekty by dokonca stáli jednu miliardu dolárov za míľu.“ Aby boli tunely cenovo prijateľné a zároveň efektívne, ich priemer by musel činiť menej ako štyri metre. Bežné tunely pritom majú priemer 8,5 metrov. Spôsob, ktorým by chcela spoločnosť The Boring Company dosiahnuť takýto priemer, sa nazýva „electric sled“.

Tunely by sa mali začať kopať pod Los Angeles. „Elektrický skate dokáže transportovať automobily, tovar a ľudí,“ vysvetľuje stránka. O Hyperloop majú záujem aj mestá v Európe (Bratislava je medzi hlavnými kandidátmi), Amerike, ale aj Stredný Východ. Kým Musk zatiaľ nemá firmu pracujúcu priamo na Hyperloop technológii, pokúšal sa ju zrealizovať cez niekoľko iniciatív. Teraz, keď má spoločnosť The Boring Company, spustenie Hyperloopu sa opäť o niečo pohlo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú