Autopilot u elektromobilov Tesly patrí aktuálne medzi najvyspelejšie technológie autonómneho riadenia. Napriek niekoľkým nehodám si túto funkciu výrobca zastáva a už onedlho jej prinesie významnú aktualizáciu. Elon Musk prezradil, že Tesla plánuje zdokonaliť svojho autopilota o nové možnosti, ktoré majiteľom týchto elektromobilov ešte viac spríjemnia jazdu.

Elektromobily Tesly disponujú mnohými modernými technológiami, ktoré ich stavajú medzi najlepšie osobné vozidlá súčasnosti. Spoločnosť však podľa výkonného riaditeľa, Elona Muska, svoje modely vylepší o nové funkcie autopilota. Doteraz mohli vodiči počas jazdy využívať automatické udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu, či prispôsobovanie jeho rýchlosti okolitej doprave. Popri ďalších mnohých možnostiach si však onedlho užijú novinky, ktoré do ich elektromobilov zavítajú už o pár týždňov.

Elektromobily Tesly čakajú na jednu z najvýznamnejších aktualizácií

Elon Musk počas stredajšieho zhromaždenia prezradil, že spoločnosť začne sprístupňovať autonómnemu riadeniu Tesiel prelomové funkcie. Tie by mali prísť prostredníctvom softvérovej aktualizácie do modelov s autopilotom už v priebehu nasledujúcich 4 týždňov. Vice-prezident spoločnosti pre oddelenie inžinierstva, Stuart Bowers, odhalil, že s novými funkciami sa tieto elektromobily dostanú na ešte vyššiu úroveň autonómneho riadenia.

Nenechaj si ujsť
Autopilot Tesly Model 3 vďaka pohotovej reakcii zabránil nehode

V ich schopnostiach totiž potom bude automaticky prechádzať medzi jazdnými pruhmi, či zísť z diaľnice na najbližšom výjazde pred cieľom cesty. Tieto vlastnosti autopilota mala na svojej stránke Tesla už dávnejšie, pričom sa jednalo o možnosti, ktoré mali do jej elektromobilov zavítať v budúcnosti a doteraz pre ne neboli dostupné. Spoločnosť tak dodržuje svoje záväzky a zákazníkom tieto funkcie skutočne prinesie. Stále však platí, že autopilota by mal používať zodpovedný vodič, ktorý bude počas celej jazdy sledovať premávku.

Nehode niekedy nezabráni ani autonómne riadenie

Niekoľko nehôd, z ktorých zopár skončilo tragicky, totiž vrhli na túto technológiu Tesly negatívnu kritiku. V mnohých prípadoch sa však šoféri pri jazde spoliehali na zapnutého autopilota viac, než by mali. CEO spoločnosti vyjadril svoje rozhorčenie nad správami o nehodách týchto elektromobilov v médiách. Stále si zastáva názor, že modely Tesly sú najbezpečnejšie vozidlá na svete, a to aj napriek niekoľkým haváriám so zapnutým autonómnym riadením. Je však možné, že spoločnosť nesprávne interpretovala možnosti tejto výbavy.

Pred pár mesiacmi tak Federálna obchodná komisia požiadala vybrané firmy, aby sa pozreli na spôsoby, akými Tesla propagovala funkciu autopilota. Mnohí vodiči mohli totiž jeho schopnosti zle pochopiť, čo viedlo k niekoľkým nehodám. Veríme však, že americký výrobca týchto elektromobilov dbá na ich bezpečnosť a tú ešte viac zvýši aj s novou aktualizáciou, ktorá pre autopilota prinesie ďalšie prepracované funkcie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom