V správe boli použité materiály TASR.

Nemecká automobilka Volkswagen obsadila prvé miesto na domácom trhu pri predaji čisto elektrických áut, pričom predbehla amerického výrobcu Tesla. TASR správu prevzala z DPA. Za prvých sedem mesiacov roka predal Volkswagen v Nemecku 41 475 elektromobilov, zatiaľ čo Tesla 40 289 áut.

Tesla si držala prvenstvo

Podľa údajov nemeckého Spolkového úradu pre motorové vozidlá (KBA) v 1. polroku ešte patrila Tesle prvá priečka pri predaji elektromobilov v Nemecku, rovnako ako za celý rok 2022. Na konci júla ju však Volkswagen predbehol.

Tretiu priečku obsadil na konci júla Mercedes, ktorý v Nemecku predal 20 613 elektromobilov. Nasledovali Audi (16 786), BMW (15 987) a Hyundai (15 411).

Celkovo úrad zaznamenal od januára do konca júla 268 926 zaregistrovaných nových čisto elektrických áut. To je však stále neporovnateľné s 1,64 milióna zaregistrovaných nových áut so spaľovacími motormi.

VW

Boj o ľudový elektromobil

Už dlhšiu dobu je jasné, že kľúčom k pokrytiu oveľa väčšieho trhu bude uvedenie ľudového elektromobilu, ktorý bude menší a lacnejší. Ten vyvíja nielen Volkswagen, ale tiež Tesla, ktorá ho zrejme bude vyrábať v Indii. Jeho cena sa má pohybovať na úrovni asi 25 000 eur.

Dôležitý míľnik

Pre Volkswagen ide o nesmierne dôležitý míľnik, keďže predaj elektromobilov, ktoré majú už v blízkej budúcnosti tvoriť drvivú väčšinu nových áut, značke na domácom trhu veľmi nešiel. Najväčším problémom bola elektrická dodávka ID.Buzz, ktorej VW vyrobil do júla až 9 000 kusov a dokázal predať len 6 000 z nich.

Volkswagen vyvíja a pripravuje elektrický model, na ktorý čaká väčšina Európy vrátane Slovenska, kde si jeho predchodcu so spaľovacím motorom obľúbili masy ľudí. Ide o malé modely ID.2 a ID.1, ktoré majú nahradiť spaľovacie modely ako je Polo či UP. Náhrada nakoniec príde aj pre nesmierne populárny Golf. Práve tieto modely môžu situáciu týkajúcu sa predajov VW výrazne posilniť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú