Portál Electrek priniesol zaujímavé informácie z pozadia automobilky Tesla, ktorá sa aktuálne zaoberá technológiou obojsmerného nabíjania svojich modelov, pričom túto technológiu má už pripravenú pre Model 3 a Model Y.

Funkcionality, ktoré znížia záťaž siete elektromobilmi

Už od začiatku rozširovania elektrických automobilov sa očakávalo, že ich rastúci podiel na trhu prinesie zvýšený dopyt po elektrickej energii. Štúdie ukázali, že flotily elektromobilov by dokázali ušetriť miliardy eur, pokiaľ budú mať kontrolu nad zaťažením elektrickej siete a disponovali by takzvanými vlastnosťami „vozidlo-sieť“ (Vehicle-to-Grid – V2G). Tieto funkcionality následne umožnia optimalizáciu elektrickej siete a hlavne sietí využívajúcich obnoviteľné zdroje.

Hlavne elektrická energia z obnoviteľných zdrojov trpí nestabilitou dodávok. Kontrolou zaťaženia a schopnosťou ovládania nabíjania elektromobilov by bolo možné obmedziť nabíjanie v špičkách a naopak dobíjať elektromobily v čase, keď je dopyt po energii nižší.

Pri integrácii funkcionalít vozidlo-sieť totiž dokážu elektromobily pri obojsmernom nabíjaní dokonca posielať energiu späť do siete, aby vyvážili nedostatok energie v špičkách. Niekoľko výrobcov automobilov, ako Honda a Nissan, túto technológiu otvorene skúmali, ale Tesla, ktorá je nespochybniteľným lídrom, bola v minulosti pri zavádzaní obojsmerného nabíjania zdržanlivá.

Tesla sa do novej technológie na začiatku príliš nehrnula

Elon Musk so spoluzakladateľom a bývalým generálnym riaditeľom spoločnosti, JB Straubelom, vyjadrili v minulosti obavy z umožnenia obojsmerného nabíjania elektromobilov Tesla. Dôvodom je rýchlejšia degradácia batérií a nižšia efektivita tohto prístupu pri relatívne malej flotile vyrobených vozidiel.

Straubel pri prezentácii v roku 2015 poznamenal, že akonáhle sa flotila Tesly dostane nad 1 milión vyrobených vozidiel, obojsmerné nabíjanie a spätné dodávanie energie do siete bude mať význam. V tom čase odhadoval, že by sa tak mohlo stať v roku 2019. Od svojich predpokladov nebol ďaleko, keďže Tesla v marci 2020 vyrobila svoje miliónte vozidlo.

Napriek tomu, že flotila Tesly ešte nedosahovala milión vozidiel, automobilka na technológiu vozidlo-sieť nezabudla. V roku 2018 to potvrdil Elon Musk, keď na socialnej sieti Twitter uviedol, že spoločnosť by mohla technológiu „prepracovať“. Zdá sa, že podľa najnovších informácií sa to Tesle podarilo a aktuálne pripravuje svoje nabíjačky na obojsmerné nabíjanie.

Vozidlá sú pripravené. Platí to ale aj o zákazníkoch a trhu?

Pre Electrek to potvrdil to aj Marco Gaxiola, elektrotechnik, ktorý pre konkurenta automobilky vykonal rozobratie Modelu 3. Spätnou rekonštrukciou vozidla zistil, že jeho elektronika nabíjania je skutočne pripravená na obojsmerné nabíjanie. Ak by sa to Tesle skutočne podarilo, je tu ešte niekoľko otázok. Prvou a hlavnou otázkou je vôľa zákazníkov.

Zobraziť celú galériu (3)
Schéma nabíjania Tesly, ktorú pre Electrek poskytol inžinier Marco Gaxiola. Tá má dokazovať, že vozidlá automobilky sú pripravené na obojsmerné nabíjanie a integrujú technológie vozidlo-sieť. Zdroj: Marco Gaxiola

Zákazníci považujú automobil v prvom rade za spôsob prepravy a nie ako prostriedok na „dobíjanie“ elektrickej siete. Ďalším problémom je dohoda s energetickými spoločnosťami na rozsiahlom trhu. Zároveň je pre využitie týchto funkcionalít potrebná sieť smart nabíjačiek s pripojením na internet. Pokiaľ sa Tesle podarí obísť všetky tieto problémy, dokázala by niečo, čo sa v automobilizme len tak nevidí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom