Hoci je Tesla vo svete považovaná za jednu z najinovatívnejších automobiliek vôbec, v ďalekej Číne si počas tohto roka svoje PR pokazila hneď niekoľkokrát. Reputáciu sa však snažil napraviť Elon Musk počas nedávneho kongresu, kde verejne zložil chvály čínskym automobilkám, informuje CNBC.

Tesla si v Číne pokazila PR

Čína je pre Teslu nesmierne dôležitým trhom. Dôkazom toho sú aj predaje jej elektromobilov na tamojšom trhu, kde len v auguste predala vyše 44-tisíc vozidiel. Predaje elektrických modelov Tesly tam pritom stúpajú už niekoľko mesiacov v rade. Ešte v júni spoločnosť predala v Číne len o niečo málo viac ako 28-tisíc áut, no o mesiac na to sa číslo zvýšilo už na takmer 33-tisíc elektromobilov, informoval Reuters.

NEPREHLIADNI
Prvá Tesla Model Y je už na Slovensku, pozri si reálne fotografie

Okrem predaja je však Tesla v Číne závislá aj na jednej z tovární Gigafactory, ktorá v Šanghaji vyrába cenovo dostupnejší Model 3, ale aj nový Model Y, ktorý vyváža aj k nám do Európy, pokým nerozbehne výrobu v Nemecku. Napriek tomu však spoločnosť v uplynulých mesiacoch čelila kritike a kvôli problémom si pošramotila svoje PR.

Príkladom môže byť nahnevaná zákazníčka, ktorá počas autosalónu v Šanghaji vykrikovala zo strechy elektromobilu Tesly o „arogancii“ spoločnosti v Číne. Dôvodom jej hnevu mali byť pokazené brzdy na elektromobile, ktorý si od automobilky zakúpila. Video s nahnevanou zákazníčkou sa stalo na jar virálnym a Tesle v krajine rozhodne nespravilo dobré meno.

Práve problémové brzdy mali byť údajne aj dôvodom toho, prečo neskôr nechceli čínske úrady pustiť elektromobily značky na diaľnice. Reálne dôkazy a videá ale tvrdili opak. Tesla však v Číne čelila aj kontrole regulátorov. Rovnako tak bolo PR spoločnosti poškodené aj po tom, ako stiahla z trhu 285-tisíc elektromobilov kvôli problémom s tempomatom.

Musk chcel situáciu vylepšiť komplimentami čínskym automobilkám

Tento rok nebol pre čínsku pobočku Tesly príliš úspešným, aspoň čo sa renomé týka. Napraviť ho prišiel počas nedávneho eventu Elon Musk, ktorý po privítaní na červenom koberci zložil poctu tamojším čínskym automobilkám. V predpripravenej otázke na streame kongresu World New Energy Vehicle, ktorý bol vysielaný z provincie Hainan, uznal, že čínske automobilky sú „najviac konkurencieschopné vo svete“.

Flickr (Úprava redakcie)

V niekoľkominútovom videu Musk taktiež priznal, že voči čínskym automobilkám chová veľký rešpekt a že „budú formovať budúcnosť automobilového priemyslu“. Za najväčších čínskych konkurentov Tesly pritom možno považovať domáce Nio alebo Xpeng, ktoré sa už pri svojej expanzii obracajú aj na zahraničné trhy a Európu.

NEPREHLIADNI
Tesla prehrá do pár rokov. S elektromobilmi ju zvalcuje obľúbená značka Slovákov

Takýmto spôsobom si vo verejnom vystúpení chcel Musk spraviť dobré meno pre seba aj svoju firmu. Tesla v snahe vylepšiť svoje PR v Číne taktiež oslovila viacerých populárnych influencerov, aby odstránili svoje kritizujúce príspevky zo sociálnych sietí.

Medzi nimi majú byť aj odborníci z automobilového priemyslu. Je však otázne, či sa takéto „maskovanie“ kritiky dá považovať za správny krok voči zákazníkovi. Zakrývanie nedostatkov a obmedzenie transparentnosti firmy by totiž mohlo mať vo výsledku úplne opačný efekt, než aký chcel Musk dosiahnuť svojimi nedávnymi vyjadreniami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú