Americká automobilka Tesla konečne začala s doručovaním dlhoočakávaného Modelu Y zákazníkom v Európe. Prví majitelia sa už môžu tešiť zo svojich nových elektromobilov, o téme informuje portál Electrek. Vieme tiež, kedy príde prvý Model Y na Slovensko.

Model Y bol pre Európanov dlhodobo „podpultovým“ tovarom, ktorý automobilka na starý kontinent oficiálne nedovážala. Predaj ponúkala spočiatku pre americký a čínsky trh, kde sa tento najnovší model aj vyrába. Nedávno sme ťa ale informovali, že Model Y konečne zamieril do Európy, kde Tesla spustila oficiálny predaj pre takmer všetky trhy.

Aktualizácia 27.8. 2021

Prvá Tesla Model Y je už na Slovensku, informoval FonTech.sk Jaroslav Kapšo, zakladateľ spoločnosti DriveTesla.sk. K videniu bola včera vo večerných hodinách na vonkajšom parkovisku Aupark v Bratislave.

Na Slovensku už o pár dní

Prvé kusy si už objednali aj Slováci. Medzi nimi je aj Jaroslav Kapšo, zakladateľ DriveTesla.sk, ktorá ponúka zážitkové jazdy na elektromobiloch tejto značky. Jaroslav pre FonTech.sk prezradil, ako prebiehal celý proces objednávky, odkiaľ Model Y objednal a kedy by mal na Slovensko doraziť jeden z prvých, ak nie vôbec prvý kus tohto elektromobilu.

„Rovnako, ako Tesla Model 3, ktorú sme mali ako prví na Slovensku, aj Model Y sme objednávali cez partnera v Nemecku, keďže Slovensko pre Teslu stále nie je priorita. Objednávanie áut od Tesly je pomerne jednoduché, naklikáte si auto online a objednáte ako čokoľvek iné v online shope. Špecifikom sú ale európske predpisy, dane, komplikácie s DPH a doručením auta na Slovensko.“

Prichádza z Číny do Európy

Výroba Modelu Y v berlínskej Gigafactory mala započať už v júli tohto roka. Komplikácie pri výstavbe továrne a spustení výroby sa, žiaľ, nevyhli ani Tesle, a tak sa začiatok výroby „európskeho“ Modelu Y očakáva až v októbri 2021.

Can Dogan/LinkedIn

Samotná výroba tak zatiaľ prebieha vo Fremonte a v ďalšej továrni v Číne. Práve modely vyrábané v čínskej továrni Gigafactory sú doručované okrem tamojšieho trhu aj do európskych krajín.

Can Dogan, hlavný poradca Tesla v predajni v Dortmunde, dnes na sociálnej sieti LinkedIn zverejnil príspevok, že prvý Model Y už bol doručený prvému európskemu zákazníkovi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP