Tesla Roadster druhej generácie – elektrický superšportiak dosahujúci zrýchlenie z nuly na 100 za ťažko predstaviteľných 1,9 sekundy. Tento elektromobil od Elona Muska a jeho kumpánov z Tesly udivuje svojimi špecifikáciami, ktoré už skôr pripomínajú hodnoty vesmírnej rakety než auta. Tomu však musí zodpovedať aj použitá technológia.

Niet pochýb o tom, že konštrukcia Roadster 2 musí pri extrémnom zrýchlení zvládať sily a teploty, ktoré sotva trápia bežné automobily. Pri riešení s tým súvisiacich problémov však ťažko hľadať lepšiu možnosť, ako zájsť si po rady k výrobcovi vesmírnych rakiet. A presne takú možnosť má Tesla v podobe SpaceX.

Tesla spolupracovala so SpaceX už pri šialene rýchlom režime s názvom „Ludicrous Mode“, ktorý vtedy vyvíjala pre Model S. Spolupráca fungovala však aj v opačnom smere. SpaceX ťažila z technológií Tesly pri úpravách svojich výrobných procesoch. Roadster 2 teraz vyzerá ako ideálna príležitosť, opäť spolu niečo vymyslieť.

Vraj ešte zrýchli

Aj keď o konštrukčných špecifikáciách Roadster 2 toho zatiaľ veľa nevieme, spolupráca dvoch Muskových spoločností je pri vývoji najrýchlejšieho sériovo vyrábaného automobilu sveta viac-menej istá. Obzvlášť ak má byť superšportiak od Tesly ešte rýchlejší, ako sa hovorilo pri jeho predstavení. Presne to totiž Musk naznačuje na Twitteri.

Celé to teda vyzerá tak, že stovka za 1,9 sekundy bude maximom len základného modelu Tesla Roadster 2. Automobilka však podľa slov Muska ponúkne aj „špeciálny balíček“, ktorý to celé posunie ešte na „iný level“. Kľúčovú úlohu pritom všetkom má zohrávať práve raketová technológia zo SpaceX.

Nenechaj si ujsť
Predstavenie, ktoré všetkých šokovalo! Tesla Roadster 2. generácie bude najrýchlejším sériovo vyrábaným autom sveta

Možno by sme tak v súvislosti s Tesla Roadster 2 mohli prestať používať označenie „automobil“ a skúsiť niečo ako „raketa na kolesách“. Ešteže Musk nezabudol vo svojom príspevku spomenúť aj slovo bezpečnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom