Tesla už dlhšiu dobu pracuje na vývoji batériových článkov, ktoré by mohli priniesť revolúciu v elektromobilite. Spoločnosť však okrem vylepšovania konvenčných lítium-iónových článkov pracuje aj na novej lítium-kovovej technológii, ktorú si dala najnovšie aj patentovať, píše Electrek.

Ďalší patent od sľubného výskumného tímu

O partnerskom výskumnom tíme Tesly pod vedením Jeffa Dahna sme už v minulosti niekoľkokrát počuli. V septembri napríklad pre automobilku vyvinul nový typ lítium-iónovej batérie, ktorá má niekoľkonásobne dlhšiu životnosť, ako súčasne používané batérie v elektromobiloch a minulý mesiac sme informovali aj o podobnom patente na batériu, ktorá využíva novú generáciu katódy a elektrolytu.

Okrem toho však výskumný tím pracuje aj na prevratnej technológii lítium-kovových batérií bez anód, ktorá by mohla byť ešte lepšia než často spomínané solid-state batérie na báze pevného elektrolytu, ktoré sú napriek mnohým pozitívam stále v štádiu výskumu.

Lítium-kovové batérie a články bez anód majú oproti tradičným lítium-iónovým batériám výhody najmä čo sa týka energetickej hustoty, pričom absencia anódy tiež vedie k zníženiu nákladov, píše Tesmanian. Ich výroba však predstavuje množstvo výziev a veľkým negatívom je stále aj ich obmedzená životnosť, keďže sa pri opakovaných nabíjacích cykloch veľmi rýchlo degradujú.

Dahnov tým preto vyvinul nový elektrolyt na báze lítiových solí (LiDFOB), ktorý dosiahol doposiaľ najlepšie výsledky v oblasti zvýšenia retencie kapacity lítium-kovových článkov a batérii bez anódy.

„Použíté elektrolytové roztoky, ktoré obsahujú difluór oxalát boritan lítny, tetrafluórborát lítny a rozpúšťadlo vykazujú zlepšenie v oblasti retencie kapacity batérií.“, uvádza patent. 

Podľa výsledkov tímu je však príchod týchto batérii na trh ešte ďaleko. Napriek sľubnému zlepšeniu retencie kapacity článkov sa výskumníci dostali iba na približne 50 nabíjacích cyklov, čo je na akékoľvek praktické použitie takejto batérie veľmi málo.

Zobraziť celú galériu (0)
YouTube / Screenshot / Tesla daily podcast

Tesla a jej partneri však už v minulosti viackrát ukázali, že to s vývojom nových batérii myslia naozaj vážne. Tento rok by sme mohli byť svedkami použítiu novej generácie lítium-onových batériových článkov v jej elektromobiloch, na ktorú už má spoločnosť niekoľko patentov.

Bude však zaujímavé sledovať, ako sa výskum posunie aj v smere lítium-kovových batérií, ktoré by mohli v budúcnosti predstavovať konkurencieschopnú alternatívu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom