Výstavba berlínskej továrne Gigafactory je v plnom prúde, no Európania sa prvých Tesiel z jej výrobnej linky ešte tak skoro nedočkajú. Aj preto sa automobilka uchýlila k ráznemu kroku, do Európy mieria Modely 3 vyrobené v čínskom Šanghaji, píše Electrek.

Počas výstavby továrne v Šanghaji a takisto aj bezprostredne po dokončení stavby Elon Musk tvrdil, že autá vyrobené v tejto Gigafactory budú určené výhradne pre naplnenie dopytu ázijského trhu.

Minulý mesiac sa však objavili správy, že Model 3 vyrábaný v Číne predsa len zavíta aj na európsky trh a zdá sa, že prvé kusy sú už na ceste. Dôkazom je aj účet za nákup Modelu 3, ktorý si objednal zákazník z Francúzska.

GreenDrive

Pri popise vozidla totiž stojí označenie Model 3 – China, čo jasne naznačuje, odkiaľ bude jeho nová Tesla pochádzať. Dobrou správou pre budúcich európskych zákazníkov, ktorým prídu nové autá z továrne v Číne, je, že automobilka nedávno zmenila typ batérií, ktoré do Modelu 3 montuje.

Nové LFP batérie zvýšili pri verzii Standard Range Plus dojazd a takisto došlo na čínskom trhu aj k zníženiu ceny Modelu 3. Elektromobily Tesla vyrábané v Európe však už budú disponovať vlastnými batériami z dielne Tesly, ktoré zvýšia dojazd ešte viac.

Práce na výstavbe európskej Gigafactory sú v plnom prúde

Vo videu vyššie môžeš vidieť, ako to aktuálne vyzerá na stavenisku v Berlíne. Ako píše InsideEVs, Tesla plánuje v tejto továrni vyrábať Model 3 a Model Y a ich produkcia začne už v roku 2021.

Ako prvý vyjde z výrobnej linky Model Y, ktorý dostane vyššie spomenuté nové batérie a na jeho výrobu budú využité nové technológie odlievania jednotlivých dielov karosérie, namiesto ich lisovania a zvárania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú