Len pred pár dňami sme ťa informovali o možnom odchode najväčšieho „zákazníka“ automobilky Tesla v sektore emisných kreditov, koncernu Stellantis, ktorý sa chystá opustiť amerického výrobcu a „odstrihnúť“ ho tak od obrovských príjmov z predaja týchto kreditov.

Nie je preto veľkým prekvapením, že Tesla sa bude snažiť tieto príjmy nahradiť inými, pričom podľa najnovších informácií, ktoré priniesla agentúra Reuters, hľadá automobilka vstup na americký trh s kreditmi pre obnoviteľné palivá.

Podľa správy tým sleduje ďalší vzostup týchto kreditov s nástupom Bidenovej administratívy, ktorá má okrem iného aj mnoho emisných cieľov.

Tesla sa chystá zapojiť do programu, ktorý doteraz využívali farmári

Pôvodným cieľom programu Renewable Fuel Standard (RFS), ktorý bol založený po nástupe Georgea W. Busha po roku 2000, bolo podporiť rast amerického „vidieckeho“ biopalivového priemyslu a znížiť závislosť USA od zahraničnej ropy.

V tomto procese to však vyvolalo zvláštnu situáciu, keď tonu poľnohospodárskej pôdy začali využívať producenti etanolu, ktorí sú teraz programom výrazne dotovaní.

Prečítaj si tiež
Skončí Tesle megabiznis? Automobilke odíde obrovský „zákazník“, jej príjmy sa výrazne znížia

Program RFS využíva systém RIN kreditov, teda záznamov o jednotlivých dávkach obnoviteľného paliva, ktoré sa „primiešavajú“ k dodávkam benzínových a naftových spoločností, ktoré dodávajú na americký trh. V roku 2020 „vytvoril“ trh zhruba 18 miliárd RIN kreditov a v súčasnosti mu dominujú spomínaný producenti etanolu, píše Electrek.

Prijatie Tesly by však znamenalo odsúhlasenie využitia obnoviteľnej energie v jej elektrických vozidlách, čo by bezpochyby zabezpečilo prísun ďalších „zelených“ spoločností do programu a pôjde tak o najväčšie rozšírenie programu RFS v histórii.

NEPREHLIADNI
Elon Musk potopil hodnotu bitcoinu. Tesla nečakane zrušila možnosť ním platiť za elektromobily

Okrem prísunu nových investorov a budovania veľmi potrebnej siete infraštruktúry, vrátane nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, by však tento krok zároveň rozzúril veľkých hráčov v rafinérskom priemysle, ktorí by tak museli kupovať kredity RIN od spoločností ako Tesla a v podstate dotovať výrobu elektrických vozidiel, ktoré sa ich činnosť snažia ukončiť.

Poľnohospodári by tiež mohli tento krok považovať za uprednostňovanie elektromobilov pred biopalivami a zmenu smerovania odpovede Bieleho domu na klimatickú krízu.

V prípade, že Teslu do programu príjmu, totiž automobilka s najväčšou pravdepodobnosťou získa najlukratívnejší typ, známy aj ako D3, ktorý sa obchoduje za za výraznú prirážku oproti „tradičným“ etanolových kreditom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom