O príchode novej generácie nabíjacích staníc Tesla Supercharger sa hovorilo ešte v roku 2016, pričom prísť mali ešte v minulom roku. To sa však nestalo a dátum sa posunul na bližšie nešpecifikované obdobie začiatku roka 2019. 

Začal marec a konečne sa dozvedáme informáciu o tom, kedy dôjde k odhaleniu vôbec prvej nabíjacej stanice novej generácie. Informáciu na svojom Twittteri zverejnil Elon Musk a následne na to upozornil portál Electrek. Súčasné stanice sú pritom v nezmenenom stave už približne 5 rokov, pričom ponúkajú nabíjací výkon 120 kW. Na Slovensku máme v súčasnosti len dve takéto stanice, jednu vo Zvolene a druhú v Bratislave.

Vyšší výkon, no otázna je kompatibilita

Kým zo začiatku sa hovorilo o tom, že stanice budú dosahovať výkon až 350 kW, postupne sa od toho upustilo, nakoľko to obsahovalo viac nevýhod ako výhod. Namiesto toho sa siahlo po nižšom výkone (200 – 250 kW), čo už je aj tak približne 2-krát toľko ako majú súčasné stanice. Prvá verejná stanica bude predstavená už zajtra, no nie je známe, na akom mieste to bude. Predpokladá sa však Kalifornia a to hlavne pre množstvo Tesiel, ktoré sú v tomto meste koncentrované.

Informácia však so sebou priniesla aj množstvo ďalších otázok, na ktoré zatiaľ nepadla žiadna odpoveď. Nie je jasné, či sa jedná o kompletnú výmenu staníc za silnejšie, alebo ide len o softvérovú aktualizáciu, ktorá dovolí nabíjať silnejším výkonom. Taktiež vo vzduchu otázka, či vyšší nabíjací výkon budú podporovať aj skôr predané modely, prípadne či budú aktualizované na rýchlejšie nabíjanie.

Prečítaj si tiež
Tesla masívne znížila cenu Modelu S a pripravila ďalšie výrazné zmeny v portfóliu

Majiteľom tak ostáva dúfať, že zajtra bude Elon Musk oveľa výrečnejší a zverejní ďalšie, oveľa dôležitejšie informácie. Určite však môžme očakávať, že Tesla bude pokračovať v rozširovaní svojej solárnej siete pri nabíjacích staniciach, ktoré takto získavajú časť svojej energie, ktorú následne skladajú v úložiskách Powerpack.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom