Množstvo elektromobilov na cestách sa postupne zvyšuje a medzi nimi majú veľké zastúpenie aj Tesly, ktoré si obľúbili tisícky vodičov. Zatiaľ čo čerpacie stanice nájdeme na každom rohu, s nabíjačkami pre tieto autá to už nie je také ružové, no všetko sa má zmeniť už o pár mesiacov. CEO Tesly, Elon Musk, potešil svojim tweetom majiteľov Tesiel, ktorí sa majú v roku 2019 tešiť na 100 % pokrytie Európy rýchlymi nabíjačkami Supercharger.

Európske krajiny sa snažia robiť zásadné rozhodnutia, ktoré majú prispieť k zvýšeniu počtu elektromobilov v premávke. Napriek tomu sa však v praxi stále vyskytujú nedostatky, ktoré je potrebné urýchlene vyriešiť. Jedným z hlavných je nielen doba nabíjania batérií elektromobilov, ale aj množstvo rýchlych nabíjacích staníc.

Odvážny sľub Elona Muska

Žiadnemu majiteľovi elektromobilu by sa rozhodne nechcelo čakať na plné nabitie akumulátorov niekoľko dlhých hodín. Aj Tesla preto ponúka rýchlejšie nabíjačky Supercharger, ktoré zvládnu doplniť energiu batérií na 80 % kapacity v priebehu 40 minút. Najväčšou nevýhodou takýchto nabíjacích staníc je však ich malý počet. Kým v iných veľkých európskych krajinách nájdeme aj niekoľko desiatok nabíjačiek Supercharger, u nás na Slovensku máme pre všetkých majiteľov Tesiel iba 2. Podobné obavy ako slovenskí vodiči týchto elektromobilov zdieľal na Twitteri aj majiteľ Tesly z Írska.

Nenechaj si ujsť
Stanicu Tesly s nabíjačkami Supercharger obsadili americké pick-upy. Agresívni vodiči svojim spôsobom protestovali proti elektromobilom

Jeho obavy pramenia z nedostatku nabíjacích staníc s rýchlymi nabíjačkami Supercharger, ktorých nemusí byť ani v Írsku dosť pre všetky Tesly. Na jeho pripomienky neskôr reagoval samotný Elon Musk, ktorý sľúbil, že už v budúcom roku spoločnosť pokryje 100 % územia Európy týmito nabíjačkami, ktoré budeme môcť nájsť „od Írska po Kyjev, od Nórska až po Turecko“, prehlásil Musk na Twitteri. CEO spoločnosti však zároveň v novembri prezradil, že Supercharger V3 bude ešte rýchlejší ako jeho aktuálna verzia.

Hoci sieť rýchlych nabíjačiek Tesly rástla v posledných rokoch rýchlym tempom, stále nie je v mnohých kútoch Európy dostatok staníc, ktoré by pokryli potreby vodičov týchto elektromobilov. Zatiaľ ale ostáva otázne či sa Muskovi podarí jeho sľuby naplniť. Už do konca tohto roka malo podľa predošlých prísľubov vyrásť 18 000 staníc s nabíjačkami Supercharger. Aktuálne ich Tesla prevádzkuje len 11 853 po celom svete. Ostáva tak len dúfať, že tentokrát sa Elonove slová naplnia a už do konca roka 2019 sa Európa dočká ďalších rýchlych nabíjačiek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom