Tesla zatiaľ neplánuje vyvážať Model Y z Kalifornie do Európy, nakoľko elektromobil sa má vyrábať pre európsky trh v nemeckej Gigafactory 4, po novom Giga Berlin. Pokiaľ výroba ešte nie je spustená, v Európe tak pravdepodobne Model Y neuvidíme, informuje portál Electrive.

V posledných dňoch potešil niektorých záujemcov o Model Y e-mail, ktorý im prišiel. Tesla ich kontaktovala s dobrou správou o plánovanom termíne dodania. Prvé správy hovorili najskôr o jesenných mesiacoch 2020, no neskôr bol termín posunutý na leto. Ako píše CleanTechnica, v správe, ktorá bola doručená zákazníkom, je termín dodania marec. Ten sa však, bohužiaľ, týka len Spojených štátov.

Dôsledkom rýchlejšieho dodania je skutočnosť, že Model Y zdieľa približne 75 % častí s Modelom 3. To ale nebude také rýchle v Európe, keďže všetky objednávky pre zákazníkov na starom kontinente budú vybavené dodaním z Giga Berlin, ktorá je momentálne vo fáze príprav na výstavbu. Prípravy síce napredujú, ale stretávajú sa s rôznymi problémami spomaľujúcimi tempo výstavby, o ktorých sme písali v našom článku. V porovnaní so záujemcami v USA si tak Európania budú musieť počkať dlhšie.

Tento krok však môže Teslu vyjsť pomerne draho. Ak sa vážnym záujemcom o SUV elektromobil nebude chcieť čakať tak dlho, môžu sa rozhodnúť pre kúpu konkurenčných modelov, konkrétne KIA e-Niro či Hyundai Kona, no v hre je aj pripravovaný elektromobil Škodovky, model Eniaq.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom